Noktúria => časté nočné močenie


Poradňa

Poradňa je určená len pre otázky týkajúce sa nočného močenia.
Prosím, odpovedzte na nasledovnú otázku:


Je Vaším hlavným problémom časté nočné močenie, t.j. viac ako 1x za noc musíte ísť močiť?


Otázky v poradni

18.01.2015, 18:12
 • Otázka: Mám 51 rokov a pri malej prostate / 19 ml/ slabý prúd moču. Tamsolusin pri prietok preukazne zvyšuje. Môže mi tento problém spôsobovať aj trvalý stres? Môže prietok ovplyvniť aj životospráva. Je dobré začať cvičiť napr.kogelove cviky alebo nejaké iné?

 • Prof. Valanský: Psychické vypätie prúd moču nezvykne ovplyvniť, pôsobí skôr na mechúr v zmysle častejšieho močenia. Životospráva nemá na prúd moču žiadny vplyv. Kegelove cviky sú pre vás nevhodné.
späť na začiatok
17.01.2015, 09:35
 • Otázka: Dobry den,p.prof.Som po hysterektomii,,v tele nastal zapal,,bolo mi robene sono v panvovej oblasti,p.doktor sa vyjadril,ze mi v mechuri aj po vymoceni zostava väcsi objem mocu,,dal mi na to liek(neviem nazov),ktory podnecuje mechur k cinnosti.Ide o to,ze ma velmi tlaci a boli,mocim pomenej,casto,uz neviem,co s tym a dokedy to tak bude.Moč bol vraj napodiv negat.dakujem za opdoved.

 • Prof. Valanský: Tento problém, v prvom rade stanovenie príčiny, musí riešiť urológ, najlepšie špecialista v urodynamike (pracujú v krajských mestách). Močová infekcia v podobných prípadoch nie je pravidlom. Dlhšie odkladanie tohto vyšetrenia je nevhodné.
späť na začiatok
14.01.2015, 19:03
 • Otázka: Mám 71 rokov, som diabetik na tabletkách, 3,5 roka po TURP a 2 roky po bilaterálnej vazektómií. Neustále mám pozitívny moč. Navštevujem urológa a vybral som už všetky možné lieky a niekedy medzi kontrolami neužívam žiadne. Erytrocyty sa pohybujú v poslednom čase medzi 12 až 60, ale horšie je to s leukocytmi, ktoré mám v moči až 400. Baktérie sú v norme. Čo mám robiť ?

 • Prof. Valanský: Odporúčal by som konzultovať priamo mikrobiológa s odberom moču u neho. Pri tzv. aseptickej pyúrii do úvahy prichádzajú pliesne a anaeroby - sú častejšie u diabetikov, ďalej tzv. atypické baktérie, pri chronickej infekcii pátra aj po tbc infekcii (obvykle sa tu hnis v moči vyskytuje spolu s erytrocytami). Zvažoval by som tiež vzhľadom na predošlú TURP cystoskopiu a vylučovaciu alebo CT urografiu. Pokiaľ budú všetky výsledky negatívne a nemáte žiadne príznaky infekcie, užívanie antibiotík sa neodporúča.
späť na začiatok
11.01.2015, 19:04
 • Otázka: Beriem tamsulosin 6 mes.napriek tomu v noci chodim 4x. Kedy dôjde ku zlepšeniu ?

 • Prof. Valanský: Tamasulosin je liek na zlepšeniu prúdu moču a zníženie množstva zbytkového moču v mechúri, ale nemusí mať efekt u každého pacienta a vtedy sa zvažuje operačná liečba prostaty. Časté nočné močenie môže ale súvisieť aj s nočnou polyúriou, kedy pacient obvykle vymočí za noc viac ako 550 ml moču vrátane 1. raného močenia). Pomerajte si nočné objemy moču počas 3-4 dní a poraďte znovu s vašim urológom o ďalšom postupe liečby.
späť na začiatok
09.01.2015, 15:40
 • Otázka: dobry den, chcem sa spytat a poznat vaš nazorsom na pernamentnom katetri už treti mesiac, a teraz mam ho zavedeny treti týžden a vypadol mi dnes ako je to možne že vypadne kateter kde sa stala chyba alebo ja som pochybila v niečom, dnes mi zaviedli silikonovy kateter a mam zas strach že vypadne ako sa tomu dako prdiist vdaka

 • Prof. Valanský: Výnimočne sa stáva, že je nejaký mikrodierka na balóniku cievky a potom katéter sámovoľne vypadne z mechúra bez chyby pacienta. Ak si nepristúpite predlžovaciu hadičku (neviem či ju máte), tak cievka nemá prečo vypadnúť.
späť na začiatok
08.01.2015, 22:07
 • Otázka: Dobry den. Uz dake 4 mesiace mam problemy s mocenim. Bola som operovana , mala som uraz chrbat stavec L1. Momentalne mam sroby , mam caste gynekologicke problemy cysty nepravidelna menstruacia. Dlhsie vsak pozorujem ze vecer ako nahle si lahnem k filmu a raz s avymocim zacnem mat neustale pocit potreby na zachod popri moceni nestipe ale ked mam ten pocit plnosti mechura neprijemne ma picha a pobolieva v spodnej casti brucha. Za odpoved vopred dakujem:)

 • Prof. Valanský: Takýto izolovaný príznak v jednom časovom úseku je veľmi neobvyklý. Presnejšia odpoveď na vašu otázku je možná jedine na základe urologického vyšetrenia (vyšetrenie nie je bolestivé).
späť na začiatok
07.01.2015, 11:40
 • Otázka: je liek, ktorý aj lieči prostatu ? Solifetancin Sandez len udržuje moč, aby pacient nechodil často na WC.

 • Prof. Valanský: To čo píšete je správne, lieky pôsobia predovšetkým na príznaky zo zväčšenej prostaty. Užívanie solifenacinu bez iných liekov pri zväčšení prostaty je neobvyklé a môžu niekedy zhoršiť vyprázdňovanie mechúra. Lieky ktorý by vyliečili prostatu nemáme, ale 2 látky (finasterid a dutasterid) môžu po dhšom užívaní prostatu o niečo zmenšiť. O ich prípadnom užívaní sa poraďte s vašim urológom.
späť na začiatok
06.01.2015, 22:54
 • Otázka: Dobry vecer, mam 17 rokov a chcela by som sa spytat: posledny tyzden mam pred spanim potrebu ist sa vymocit aj 3 krat za sebou...nic neboli, nepali a je to vzdy iba vecer. Dakujem

 • Prof. Valanský: V prvom rade treba vylúčiť infekciu močových ciest a to vyžaduje vyšetrenie u praktického lekára. Sú aj iné možné príčiny, skúste zanalyzovať čo ste zmenili v dennom režime v poslednej dobe (napríklad zvýšený príjem tekutín pred spaním). Pri pretrvávajúcich obtiažach sa bez lekárskeho vyšetrenia nezaobídete.
späť na začiatok
06.01.2015, 16:39
 • Otázka: Dobry deň, chcem sa opýtať ako často by sa mala vymeniť cievka v močovej rúre u ležiacej pacientky ktorá je doma na lôžku a kde na ambulancii alebo či ma nárok na sanitku a prevoz do nemocnice na vymenu.Ďakujem za odpoveď.

 • Prof. Valanský: Je to individuálne. Pokiaľ sa cievka neupcháva a neusadzujú sa nej piesky a drobné kamene, stačí ju vymeniť raz za 4-5 týždňov. Pri odvoze na ambulanciu máte nárok na sanitku. Skúste sa prípadne dohodnúť s vašim urológom na výmene cievky doma v byte. Alternatívou je, že výmeny cievky budete robiť po inštruktáži doma sami. Pre prevenciu závažnejšej infekcie v oboch prípadoch je najdôležitejší uzavretý drenážny systém (hadička a sáčok), ale ani to nezaručuje s istotou , že nedôjde k vzplanutiu močovej infekcie (môže vzniknúť aj vtedy, ak robí výmenu cievky skúsený urológ).
späť na začiatok
06.01.2015, 14:35
 • Otázka: Dobrý deň.Já som tiež bola u urologa na lavej obličke mám cistu a prava je očo si menšia,ale problém je v tom že mám hyperaktivní močovy mechur,Aj som dostala na to lieky ale bohužial mám histaminovu intoleranciu a hned nastala alergická reakcia.Tak teraz neviem ako mám dalej postupovať,len operativne tie prúžky nasadiť?Bolhužial aj moč mi unikne bár kedy aj cez deň.Dakujem za odpoved iveta

 • Prof. Valanský: Pokiaľ sa výraznejšie nepomočujete pri kašli a kýchaní, tak tie prúžky (mysleli ste asi na suburetrálnu pásku) sú pre vás nevhodné. U polyvalentných alergikov je riziko alergie vysoké v podstate na každý nový liek. Pokiaľ ste mali alergiu na anticholinergikum (skupina liekov na hyperaktívny mechúr) je možnosť otestovať liek Betmiga (celkom iná molekula), jeho predpis je však možný jedine s vašim informovaným súhlasom (podpisom). Treba zvážiť aj intenzívne cvičenie panvového dna, ktoré môže výrazne znížiť vaše obtiaže aj bez farmakologickej liečby.
späť na začiatok
05.01.2015, 09:58
 • Otázka: preco mocim casto vecer

 • Prof. Valanský: Je mi ľúto, ale bez podrobnejšieho popisu obtiaží s močením sa neviem vyjadriť.
späť na začiatok
30.12.2014, 15:48
 • Otázka: Prosím Vás asi pol roka pozorujem že nedokážem prespať celu noc bez návštev toalety.Pravidelne sa budím o 1 hod. v noci potom o pol 5 a o pol 7 jasné ,že vždy pred spaním to je asi 21 .30. vždy idem na toaletu inak by som nezaspala.Ďakujem

 • Prof. Valanský: Možných príčin je veľa a po pol roku je už čas, aby ste absolvovali vyšetrenie u praktického lekára (treba vylúčiť cukrovku, močovú infekciu), ktorý ešte zváži potrebu urologického vyšetrenia. Netreba sa ho obávať, vyšetrenie nie je bolestivé.
späť na začiatok
29.12.2014, 12:57
 • Otázka: Dakujem za odpoved.Ja som bol u doktora na kontroly 22.12.ON my povedal ze mam oslabene svaly a ze mam poracovat pit vsetke tabletky o ktorych som Vam uz pisal.Objednal me na kontrolu za 30 dni.Uz neviem co mam robit.Nespim a nemozem sa nikam dostat kvoly tak castemu moceniu.Povedal som to aj mojemu doktoru ze uz z toho mam aj znicene nervy a obavy z buducnosti ,no on to ne komentoval.Dakujem za Vas c as.ing.Mikulas

 • Prof. Valanský: K tej budúcnosti len toľko, že po tak krátkom odstupe od operácie nie je dôvod na zúfanie, len čo sa zhojí rana po TURP, obtiaže ustúpia (hojenie lôžka po operácii môže niekedy trvať aj viac ako 3 mesiace).
späť na začiatok
21.12.2014, 11:40
 • Otázka: Vy ste my odpovedaly ze za moje problemy casteho mocenia moze operacia TURP.Mne zauima ci je to chyba doktora ktory mna operoval alebo je to normalne ze dva mesiaca od operacie mocim kazdu hodinu.Co mam robit aby sa my situacia zlepsila.Beriem:Betmiga 2x denne,Dycinone 1x.Tamsulosin 1x,ale situacia sa uz dva mesiaca nezlepsuje.Uz so zufaly.Moc dakujem za odpoved a prajem prijemne sviatky. ing.Mikulas

 • Prof. Valanský: Vážený pán inžinier, tak časté močenie vyše 2 mesiace po TURP určite nie je normálne (za prepodkladu normálneho výdaja moču, čo je asi 2 litre/24 hod.). Odpoveď na to, či je všetko v poriadku, žiadajte od urológa ktorý vás operoval, bez doteailného vyšetrenia pacienta to nie je možné.
späť na začiatok
19.12.2014, 02:44
 • Otázka: Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako by som mohol obmedziť časté močenie a nutkanie ale počas normálneho dňa niesom chorý nič ma nebolí moje zdravie je také aké má byť len mi prekáža to močenie takmer každú hodinu chodievam na toaletu. Viete mi poradiť? Ďakujem

 • Prof. Valanský: Do úvahy prichádza viacero príčin a dajú sa rozlíšiť jedine objektívnym lekárskym vyšetrením. Odporúčam začať u praktického lekára, potrebné bude aj urologické vyšetrenie na ktoré vás poukáže praktický lekár. Samoliečbu vám v žiadnom prípade neodporúčam.
späť na začiatok
18.12.2014, 20:21
 • Otázka: Dobry den p.profesor, dnes som Vam uz otazku dal,mam 67 rokov a pytal som sa co mam robit a ci by som nemal zmenit urologa.Chcel by som doplnit svoju otazku takto:Za cas liecenia som mal postupne naordinovane lieky napr.-minirin melt 60,kornam 5mg,flosin 0,4mg,minirin melt 120, naposledy kamiren 4mg po ktorom som na druhy den dostal prudky zapal moc.ciest.Co sa tyka mikc.dennika:1 den, prijem 1300ml,mocenie 0,15h-50ml,1,15h-200ml,2,00h-200ml,4,40h-350ml,7,00hod-250ml. 2den, prijem 1600ml, mocenie 1,30h-300ml,2,50h-280ml,6,15-400ml, 7,30-200ml. 3den, prijem 1600ml, mocenie 1,30h-300ml, 2,50h-280ml, 6,15h-400ml,7,30h-200ml. Kvoli nokturii idem spat okolo polnoci. Este raz velmi pekne dakujem.

 • Prof. Valanský: z uvedených nočných množstiev je evedentné, že máte nočnú polyúriu (za jednu hodinu by mal človek vytvoriť asi 50 ml moču). Neúčinnosť Minirinu môže mať viac príčin, v rpvom rade treba mať na pamäti, že jeho účinok sa plne prejaví až po cca 2 mesačnom užívaní. Ak zlyháva, potom treba počítať s inou príčinou nočnej polyúrie - z nadmerného vylučovania natriuretického peptidu, čo je typické pre chrápanie a poruchy spánku typu spánkového apnoe, alebo sa telo zbavuje cez deň nahromadenej vody v tzv. treťom priestore pri pravostrannej slabosti srdca. Ak to zhrniem, vo vašom prípade odporúčam eventuálne sa poradiť aj so špecialistom v spánkovej medicíne, kardiológom a endokrinológom,na zmenu urológa nevidím dôvod.
späť na začiatok
18.12.2014, 13:50
 • Otázka: Cez den s mocenim nemam problem,pocas spanku sa od polnoci do 7 hod. rano zobudim pre mocenie 4 az 5x. Pravidelne chodim k urologovi uz 5 rokov, striedam predpisane lieky a vysledok je nepatrny.Mam 67 rokov. Co mam robit?Zmenit lekara? Dakujem.

 • Prof. Valanský: Neviem sa vyjadriť bez uvedenia liekov, ktoré užívate na časté nočné močenie.
späť na začiatok
16.12.2014, 07:22
 • Otázka: Pred dvoma mesacmy som postupil operaciu prostateTURP. od tedy mocim kazdu hodinu v noci aj pres den.dostavam lieky ale situacia sa nezlepsuje.Co mam robit? Pekny pozdrav

 • Prof. Valanský: Podobné problémy môžu súvisieť s TURP a dajú tolerovať do 3 mesiacov od operácie, pokiaľ ste mal hyperaktívny mechúr už aj pred TURP, obtiaže môže pretrvávať ešte dlhšie. Dôležité je, aby sa vylúčila pooperačná bakteriálna infekcia, ktorá sa nezriedka lieči ťažšie ako bežné uroinfekcie. Najlepšie je, ak by sa o vás postaral urológ, ktorý vás operoval.
späť na začiatok
14.12.2014, 11:05
 • Otázka: len čo sa vymočím už cítim,že musím znova . niekedy nestihnem dobehnúť včas a moč unikne. mám cysty na oboch obličkách na ľavej mám aj kameň zatiaľ bez potiaži mám odstránené hrubé črevo pre onko-nález som po NCMP s ľavostr. hemiparézou

 • Prof. Valanský: Má príznaky hyperaktívneho (dráždivého) mechúra. Najprv však treba vylúčiť bakteriálnu infekciu mechúra a prípadný pohyb kameňa smerom do mechúra. Tieto ťažkosti nie sú zriedkavé po prekonanej NCMP, treba však vylúčiť aj funkčnú poruchu mechúra resp. zväčšenie prostaty. Prekvapuje ma že neuvádzate urologické vyšetrenie, bez urológa sa určite nezaobídete.
späť na začiatok
13.12.2014, 17:42
 • Otázka: Casto chodim mocit v nociaj 3krat po vymoceni mam pocit palenia ktory prejde sam moc mam dobrv mala mocovy kamen a mam aj cystu alebo parenchym mostik trapi ma to palenie ked moc po kultivacnom vysetreni je vporiadku Dakujem Daniela

 • Prof. Valanský: Takto sa môžu prejaviť chronické nebakteriálne zápaly. Ak je vylúčená mykotická infekcia, v podobných situáciách pomáha pri objasnení príčiny cystoskopia, prípadne aj s biopsiou sliznice. Pri chron. zápaloch možno dosiahnuť úľavu vnútromechúrovým podávaním roztokov s obsahom kyseliny hyaluronovej, ktoré sú dostupné aj u nás.
späť na začiatok
11.12.2014, 21:04
 • Otázka: Dobry den kcel bysom Sa spitat ciprofloxacin teva.obavam saho lebo zesu velmi velke vedlajse ucinky..nemoze mi viac poskodit ako pomoct

 • Prof. Valanský: Má viacero vedľajších účinkov, to je pravda, ale patrí medzi veľmi účinné lieky. O možnosti jeho výmeny za iný liek sa poraďte s vašim urológom.
späť na začiatok
10.12.2014, 21:03
 • Otázka: v noci močím viac ako 3x .

 • Prof. Valanský: Príčin je niekoľko, u mužov najčastejšie kvôli zväčšenej prostate, nadmernej nočnej tvorbe moču (obyčajne viac ako 550 ml), z iných príčin poruchy spánku, cukrovka, srdcová slabosť, ale aj napríklad iba kvôli nadmernému príjmu tekutín pred spaním.
späť na začiatok
07.12.2014, 14:50
 • Otázka: Mam mierne zväčšenú prostatu a nočnú polyuriu. Stav mám stabilizovaný. Beriem aj lieky na uvolnenie svalstva moč. mechúra.Ak vynechám minirin, prietok mám na druhý deň citeľne väčší, ale v noci sa mi obnoví polyuria.Aj po športe na druhý deń mám menší prietok. Keď som zjedol viac štiplavé jedlo na obed, do večera som močil minimálne, ale v noci som mal silnú polyuriu aj po minirine. Ďaľšiu noc aj deň to bolo v poriadku pri diete. Nemal by som absolvovať aj nefrologické vyšetrenie? Krvne testy mám v poriadku. Alebo tieto stavy sú pri tomto ochorení bežné?

 • Prof. Valanský: Pre vami užívané lieky platí zásada, že ich má pacient užívať len keď sú účinné. Ich efekt sa vždy hodnotí v dlhodobejšom časovom úseku a nie počas každého dňa, pretože aktuálny výdaj moču v priebehu dňa kolíše podľa podľa príjmu tekutín ako aj strát potením, napríklad pri športovaní, letných horúčavách alebo hnačke. A už vôbec sa efekt týchto liekov nedá hodnotiť v súvislosti s jednou konzumáciou štiplavého jedla. Neudávate svoj vek, ale to, že užívate liek na uvoľnenie svalstva moč. mechúra z dôvodu mierne zväčšenej prostaty je minimálne neobvyklé. Ak ste neprekonal reumatickú horúčku a máte normálne laboratórne výsledky, na nefrologické vyšetrenie nevidím dôvod.
späť na začiatok
05.12.2014, 04:24
 • Otázka: dobre rano p.profesor,chcela by som Vas poprosit o rady,mam 29rokov a mam opakovane infekty mocovych ciest,trpim na to odmalicka,uz v 3rokoch som bola hospitalizovana na chirurgii s podozrenim na apendiciidu,kt.sa nepotvrdila ale vtedy sa mi potvrdila cystitida s hnisom a krvou v moci,a od r.2008 som evidovana aj na nefrologii koli opakovanych IMC a cystitidam,a od r.2012 mi pise p .doktorka v sprave diagnozu "chron.PLNF a chron.tubulointersticialna nefritida",chodim tam raz za rok na kontrolu kedy zbieram 24h moc,za posledne dva roky sa mi opakuju IMc,min.rok som mala 6xIMC a v maji2013 som prekonala akutnu pyelonefritidu so 40horuckami,nasledne po kt.sa mi spravil aj piesok v ladvinach,tento rok 2014 mi prevazuju IMC,od februara doteraz so prekonala 8IMC,aj ked uzivam megabrusnice,pijem urolog.caj,teplo sa obliekam,davam si pozor aby som nesedela na studenom,dodrziavam hygienu,nosim bavlnene pradlo,uzivam probiotika aj imunoglukan,v septembri mi moj urolog spravil aj cystoskopiu kt.ale bola negativna,uz neviem co robit a ako postupovat,resp.ake na vysetrenia sa pytat aby som stale nemala tie zapaly,uz som bola aj u imunologa kt.zistil znizenu bunkovu imunitu a alergiu na roztoce a niekolko krat do roka berem imunor a raz rocne chodim na 10inekcii polyoxydonia,pytala som sa mojho urologa ked som tam bola naposledy 19.novembra a zistil dalsi IMC /dva tyzdne ma palilo stipalo rezalo pri moceni,bolesti krizov a podbruska a nezaberal uz ani urinal ani urolog.caje/-nalez v moci bolo leukocyty na tri plus a bakterie na dve plus a bielkoviny na jednu plus,z krvi mierne zvysene crp/okolo 8/a dovcera som brala atb xelacef,..chodievam aj v noci na wc,cca 3-4krat za noc,a ked mam akutne zapaly tak chodim vtedy casto po cvrkoch,predpisal mi urolog aj vesicare,a povedal ze to mam uzivat dlhodobo,ale v pribalovom letaku som sa docitala pri kt.diagnozach sa nema brat,a ja znich mam sklznu hiatovu herniu,GERD,a primarny glaukom otvoreny uhol,ostatne moje diagnozy su autoimun.tyreoiditida s hypofunkciou a chron.pankreatitida,plus taky vedlajsi nalez na ekg krivke,ze dake t-vlny plochonegativne a obcas tachykardia s extrasystolami,takze by som Vas velmi chcela poprosit ako dalej mam postupovat,na ake vys.sa pytat a proste co robit ked mam opakovane IMC ,a ci brat ten vesicare ked mam aj ine diagnozy kt.som vam popisala,a este ci by som sa mala pytat na liecbu,resp.kuru uro-vaxom,ci by to bolo vhodne v mojom pripade,velmi Vam dakujem vopred za odpoved.Jana

 • Prof. Valanský: Napriek negatívnej cystoskopii by som odporúčal vykonanie retrográdnej cystografie na vylúčenie refluxu moču z mechúra do obličky (stretol som sa s tým aj u dospelých žien), k veľmi zriedkavým príčinám recidív uroinfekcie u žien patrí divertikel močovej rúry. Liečba uroinfekcie musí byť u vás jedine cielená, t.j. podľa výsledku kultivácie (nespomínate ju) a po sterilizácii moču je potrebná dlhodobá profylaxia buď redukovanou dávkou antibiotika (na noc, aj pol roka), druhá možnosť je profylaxia Uro-vaxomom. Dôvod na užívanie Vesicaru by bol hyperaktívny mechúr bez uroinfekcie ale o jeho prípadnom užívaní sa poraďte s očným lekárom. Príčinou častejšieho nočného močenia môže byť samotný nadmerný príjem tekutín a hlavne čajov, ktoré majú močopudný účinok.
späť na začiatok
03.12.2014, 00:06
 • Otázka: Zdravím,som žena,mám 21 rokov a liečim sa na vysoký krvný tlak.Užívam 5 tabletiek denne,môj lekár mi chce zvýšiť dávku liekov,domnieva sa,že by som mohla mať niečo s obličkami. Cez deň chodím normálne močiť,no večer mám nutkanie každú chvíľu,chcem sa opýtať,či to môže byť prejav začínajúceho poškodenia a či môže byť spôsobený zlým pitným režimom,s ktorým mám problém (niekedy to nie je ani 0,5l denne tekutín) .Ďakujem.

 • Prof. Valanský: Pri toľkých liekoch sa k príčine vašich obtiaží neviem vyjadriť, zvlášť pri uvádzanom extrémne nízkom príjme tekutín. Úprava pitného režimu je u vás prvoradá (množstvo moču za 24 hod. má byť asi 1,6 litra), lebo chronická dehydratácia vedie k závažným komplikáciám a naviac mimoriadne sťažuje prácu obličkám.
späť na začiatok
02.12.2014, 22:56
 • Otázka: pred spanim alebo pocas spania musim na wc

 • Prof. Valanský: Ak močíte v noci viac ako 2krát, odporúčam vám konzultovať najprv vášho praktického lekára, ktorý rozhodne o prípadnej potrebe urologického vyšetrenia.
späť na začiatok
30.11.2014, 08:02
 • Otázka: som po oper.prostaty 3.mes.vnoci chodim aj 2x mocit a cez den zhruba po jedna apul hodine nekedy sa stane že do hodiny aj3x

 • Prof. Valanský: Úprava močenia operácii prostaty môže trvať aj viac ako 3 mesiace, u tých ktorí mali pred operáciou príznaky hyperaktívneho mechúra môže časté močenie môže pretrvávať aj dlhšiu dobu. Odporúčam vám, aby ste svoje pooperačné problémy konzultoval s urológom, ktorý vás operoval.
späť na začiatok
28.11.2014, 15:31
 • Otázka: chodim velmi často močit v noci da sa povedat ze kazdych desat alebo 15 minut kym necitim ze som prazdna a to iste je ked si aj poobede zdriemnem

 • Prof. Valanský: Pri takých obtiažach považujem potrebu urologického vyšetrenia za neodkladnú bez ohľadu na dĺžku trvania vašich ťažkostí. Bez neho sa príčina vašich otiaží zistiť nedá.
späť na začiatok
26.11.2014, 19:07
 • Otázka: Dobrý večer.Už dlhšiu dobu, možno 7-8 mesiacov registrujem u seba zvýšenú častosť močenia. Koncom júna som počas kúpeľnej liečby navštívil tamojšieho urológa.Podstúpil som sono vyšetrenie prostaty a obličiek,výsledky boli dobré, tiež PSA - hodnota 0,79 a vyšetrenie krvi - výsledky dobré, kreatínín nebol zisťovaný. Pán doktor označil dg. ako LUTS a naordinoval Spasmed a Geroprostan 1-0-0. Lieky som užíval asi týždeň, potom som ich vysadil mysliac si, že keď nemám zväčšenú prostatu, nie sú mi treba. Na liečebný efekt si nespomínam. Teraz, asi pred 3-týždňami som si uvedomil, že časté močenie vo dne aj v noci pretrváva a objednal som sa u domáceho urológa. Bol som u neho 24.11., zopakoval sono vyšetrenie, konštatoval mierne zväčšenú prostatu - 28 g. Ja som si však deň pre vyšetrením urobil bilanciu, za 24 h som vypil asi 1,5 l tekutín, vylúčil som však až 3,5 l moču.Cez deň som močil 9x, v noci 2x(to sa opakuje už dlhšiu dobu). Bol mi odobratý moč a krv na zistenie s-kreatinínu,kys.močovaj a K+ a vydaný mikčný deník.Lieky zatiaľ žiadne. Dnes v noci som vymočil 800 ml včítane 1.ranného vymočenia, cez deň zatiaľ 1,5 l, močil som do 19.00 už 7x.Čiže výsledky rovnaké ako 2 dni predtým. Vypil som dnes asi 1l tekutín + 2x polievka, 1 pomaranč. Pán doktor uvažuje nad hyperaktívnym mechúrom, objednal ma o 2 týždne.Prosím, mám užívať dovtedy lieky - Spasmed a Geoprostan, ktoré mi predpísal predchádzajúci urológ? Má význam piť vresový čaj, ktorý som si kúpil? Ako zastaviť tú negatívnu bilanciu, strácam priveľa tekutín a tiež minerálov.Môžem športovať-hrám 1x týždenne stolný tenis? Mám pocit, že si "cítim" obličky. Váhu si precízne nesledujem, od leta som schudol asi 2 kg. Ešte pred letom som si viackrát uvedomil, že bývam príliš unavený, teraz sa mi to nezdá.Keď prijmem tekutiny, skôr musím ísť močiť. Močenie mám pod kontrolou, nie je bolestivé ani prerušované.Ďakujem za odpoveď.

 • Prof. Valanský: Postup urológa pri vašom vyšetrení je správny a jeho cieľom je potvrdenie resp. vylúčenie hyperaktívneho mechúra ako príčiny vašich obtiaží. Údaj z jedného dňa v denníku nestačí, výdaj moču nemusí odrážať aktuálne zmeny v príjme tekutín, preto sa mikčný denník musí viesť počas aspoň 3 po sebe idúcich dní. Z vašich údajov je zrejmé, že máte nadmerný príjem tekutín (normálnemu príjmu zodpovedá 1,6 1,8 litra moču/24 hodín). Akékoľvek čaje sú pri vašich obtiažach absolútne nevhodné, užívanie Spasmedu je vhodné až po definitívnom potvrdení hyperaktívneho mechúra.
späť na začiatok
26.11.2014, 17:19
 • Otázka: Dobry den tyka sa to 3 a porocneho dieteta ma este v novi p.ienki pretoze sk sa jej neda tak sa precura a vobec sa nezobudi.boli sme u urologicky ale sme nepochodili. Prekonala zapal obliciek a vsade nas odbijaju.takze nevieme ako to mam riesit. Za odpoved vam dakujem

 • Prof. Valanský: Samotné nočné pomočovanie bez iných príznakov s močením (časté a naliehavé močenie počas dňa) sa nepovažuje do dosiahnutia veku 5 rokov za chorobné. V prípade zápalu obličiek (bakteriálneho) sa deti nielenže musia liečiť v nemocnici, ale sú aj dôkladne vyšetrené za účelom vylúčenia vrodenej vývojovej chyby močových ciest. Predpokladám, že nálezy boli u vašej dcérky normálne aj keď to nespomínate. V takom prípade sa lieky na samotné nočné pomočovanie do dosiahnutia veku 5 rokov nesmú podávať.
späť na začiatok
23.11.2014, 19:11
 • Otázka: Mám BPH 2. stupňa.Užívam predpísané lieky. Ak k tomu pridám brusnicovy pripravok, zvýši sa mi kapacita mechura, ale mám slabší prúd moču. Nie je lepšie močiť častejšie a radšej neužívať žiadne brusnicové prípravky? Pri občasnom vypití len minimálneho množstva alkoholu, močím v ten deň menej.Skôr by som čakal, že budem močiť viac.Môžem mať už aj iný problém?

 • Prof. Valanský: Pre BPH je kolísanie intenzity problémov s močením v priebehu dňa resp. viacerých dní po sebe bežným javom a to aj počas medikamentóznej liečby. Súvisia aj s množstvom vyprodukovaného moču, ktorého objem nemusí verne odrážať aktuálny príjem tekutín. Čo sa týka pitného režimu, na funkciu močenia nemá zásadný vplyv ale vhodné je individuálne sa vyhýbať tekutinám, ktoré opakovane vedú k zhoršeniu problémov s močením. Prehodnotiť doterajší liečebný postup je účelné iba u pacientov s kontinuálnym zhoršovaním obtiaží s močením.
späť na začiatok
20.11.2014, 15:10
 • Otázka: Dobrý deň, mám iba mierne zväčšenú prostatu, slebší prúd moču. Trpím nočnou polyuriou. Užívam tamsolusin a minirin / 60/. Keď vynechám minirin, tak ešte 3 dni v noci nemočím, ďaľšiu noc 1 x a potom nasledujúcu už vymočím aj liter moču. Akonáhle opät začnem brať minirin, je to na druhý deň OK.Dá sa z toho usúdiť, či je narušená tvorba ADH alebo to môže byť nejaká iná príčina.Treba isť aj na iné vyšetrenie napr. hormonálne? Je tu šanca, že nebudem musieť brať raz minirin a stav sa mi aspoň v tejto oblasti upraví? Mám 52 rokov. Cez deň vypijem 1,5 až2 l vody, večer už nepijem. Ďakujem.

 • Prof. Valanský: Dobrý deň. Z popisu efektu Minirinu je evidentné, že nočná polyúria je u vás zapríčinená deficitom ADH, pre zvyšné 3 hlavné príčiny n. polyúrie platí, že na ne Minirin neúčinkuje. Meranie hladiny ADH sa v klinicej praxi nepoužíva, iba vo vedeckých štúdiách. Nepriamym dôkazom deficitu ADH je tzv. vodná diuréza (zisťuje sa na základe množstva sodíka resp. osmolality nočného moču). O možnosti spontánnej úpravy sekrécie ADH (okrem úrazov mozgu) neviem, ale v medicíne sa nič nedá vylúčiť. Výhodou u Vás je, že dobre reagujete už na najnižšiu možnú liečebnú dávku Minirinu.
späť na začiatok
17.11.2014, 20:54
 • Otázka: Chodim casto v noci na zachod co mam robit?

 • Prof. Valanský: Uvádzate že ste boli na urologickom vyšetrení, dôvod prečo mi píšete neuvádzate. V prípade, že nie ste spokojná s výsledkom vyšetrenia alebo liečby, odporúčam vám vyšetrenie u iného urológa.
späť na začiatok
17.11.2014, 10:01
 • Otázka: mavam opakovane cystitidu odaprila tohto roku..a posledny mesiac mam problem ze po vecernom vymoceni pred spankom,mam pocit ze este potrebujem ist na wc..niekedy sa musim spostavit z postele a este aj trosicka namocim..uzivam aj uro-vaxom,ale nejak nezabera..brusnicove pripravky a monural nosim stale so sebou..uz pozorujem vsetko...vyskytne sa mi to vzdy po styku...ale nie po kazdom, tak neviem ako dalej..dakujem

 • Prof. Valanský: Za predpokladu že nemáte nejaké ochorenie močových ciest trpíte zrejme zrejme na tzv. postkoitálnu cystitídu (nemusí byť po každom styku). Liečba má vychádzať s výsledku kultivácie moču a citlivosti na antibiotiká (neviem či to bolo vyšetrené) z moču odobratého počas akútnej ataky. Ak sa nezistí žiadna baktéria, treba pred stykom užiť Biseptol alebo ciprofloxacin, prípadne Macmiror (dávky určí váš urológ). Monural ani UroVaxom sa na postkoit. cystitídu nehodia. Škodí aj nadmerná hygiena genitálu ženy ktorá odstraňuje aj užitočnú periuretrálnu bakteriálnu flóru. Po styku sa odporúča vymočiť, preto pred stykom netreba vyprázdniť celý obsah mechúra.
späť na začiatok
15.11.2014, 22:21
 • Otázka: Dobry..Mam 21 rokov a dost casto mocim ale nepijem vela tekutin..cez noc niekedy aj 3-4krat a cez den tiez casto..neboli ma nic okrem platnicky.Moze to suvisiet aj s tym?Dakujem

 • Prof. Valanský: Neviem sa vyjadriť k príčine, pokiaľ ste nebol kvôli bolesti v chrbtici vyšetrený magnetickou rezonanciou. Možných príčin častejšieho močenia vo vašom veku je viacero, dajú sa zistiť len objektívnym vyšetrením, preto vám odporúčam vyšetrenie u urológa.
späť na začiatok
15.11.2014, 20:33
 • Otázka: Chodím v noci často na záchod

 • Prof. Valanský: Pošlite mi údaje o množstve moču, ktoré vymočíte počas noci lus množstvo prvého ranného močenia), tiež najväčšie množstvo moču, ktoré viete vymočiť na 1 krát.
späť na začiatok
15.11.2014, 20:30
 • Otázka: Dobrý Deň mám 29 rokov a chodím často na záchod.

 • Prof. Valanský: Neveim sa vzjadriť ak neviem aké boli výsledky urologického vyšetrenia.
späť na začiatok
15.11.2014, 20:28
 • Otázka: od malička chodím často na záchod a všetky výsledky mám v poriadku

 • Prof. Valanský: Často z namená v urológii viac ako 8x / 24 hod. Ak pijete tekutiny primerane (1,8 litra za 24 hod.) problém môže byť v menšej kapacite mechúra (obvykle najviac 2-3 dcl na jedno močenie, naliehavé močenie), v takom ôrípade sa poraďte s urológom špecialistom na urodynamiku (krajské nemocnice).
späť na začiatok
15.11.2014, 10:08
 • Otázka: Písal som Vám 10.04.2014 a predvčerom. Dnes so ležal len na pravom boku a vymočil som asi 3 dcl moču. Pravdepodobne bude problém v ľavej obličke. Veľa rokov sa mi tvoria v nej ľadvinové kamene. Pred rokom mi urológ zistil na ľavej obličke cystu. Je možné, že ľavá oblička nereaguje na vasopresín, keď ležím na pravom boku, oblička je hore a tým cez ňu ide menej moču. Pred týždňom som v noci pri spánku na bruchu vymočil takmer 2l moču a dnes na boku len asi 3 dcl. Prepáčte mi, som laik, len sa snažím hľadať riešenie na svoj problém. Čo by Ste mi doporučil, prosím? Som objednaný k urologóvi na 4. decembra. S pozdravom Olexa

 • Prof. Valanský: už len doplním, že na spánkovú obštrukčnú apnoe je vasopresin (desmopresin) neúčinný. K močovým kameňom sa môže vyjadriť jedine váš urológ.
späť na začiatok
13.11.2014, 20:03
 • Otázka: Dobrý deň pán profesor, dňa 10.04.2014, 19:05 som Vám popísal môj problém s noktúriou. Kvôli chrápaniu, asi rok spím na bruchu. V tejto polohe som mal noktúriu (až 1,5l). Ten týždeň som zmenil polohu pri spaní a spím na boku. Nočné močenie sa radikálne zmenilo. Už tretiu noc vstávam len raz asi o 3,30 a za noc vylúčim asi 0,5l moču. Mohla poloha pri spaní spôbovať noktúriu? Alebo sa stal zázrak, ktorý sa za chvíľu pominie? S pozdravom Olexa

 • Prof. Valanský: Určite mohla pán Olexa. Chrápanie a tzv. spánkové obštrukčné apnoe (opakované zastavenie dýchania počas spánku o ktorom pacient nevie-ale vie jeho partner) je jednou z príčin nočnej polyúrie cez nadprodukciu jedného peptidu z oblasti pravej predsiene srdca. Ak vydržíte v tejto polohe, bude to mať zrejme dlhodobý efekt.
späť na začiatok
12.11.2014, 23:40
 • Otázka: váš názor na liek prostenal a podobné?

 • Prof. Valanský: Výživové doplnky vyrobené na rastlinných extraktov sú vhodné pre ľahšie poruchy močenia spôsobené zväčšením prostaty, prípadne chronické zápalové ochorenia prostaty. V prípade že neúčinkujú sú k dispozícii ďalšie účinné farmakologické prípravky, ktoré sa predpisujú na recept.
späť na začiatok
12.11.2014, 23:35
 • Otázka: mám 52 rokov a v noci minimálne 1 krát musím vstat a močit , večer sa snažím minimálne prímat tekutinu , nefajčím ani nepijem alkohol , problém trvá asi rok , najhoršie že už mám problém zaspat

 • Prof. Valanský: Možných príčin je viac a vo vašom veku už prichádza do úvahy aj zväčšená prostata. Overte si množstvo moču ktoré vymočíte v priebehu 3 po sebe idúcich nocí (od uloženia na spánok + množstvo moču z prvého ranného močenia močenia do plastovej kuchynskej odmerky). S týmito údajmi navštívte urológa (poukaz vám vystaví praktický lekár).
späť na začiatok
11.11.2014, 10:30
 • Otázka: Užívam Prostakan Forte na odporučenie lekára viac ako mesiac a zatial nepociťujem žiadne zmeny , v noci chodím raz až dvakrát na WC, aj cez den chodím viackrát ako predtým. viete mi poradiť v čom je problém? Ďakujem za odpoved.

 • Prof. Valanský: Nástup účinku lieku môže byť oneskorený, ale ak sa to nezmenení ďalší mesiac, treba sa poradiť s vašim urológom o výmene Prostakanu za iný liek.
späť na začiatok
04.11.2014, 08:44
 • Otázka: Dobrý den. Mám 54r.a mám problém s časým močením ,hlavne v noci,je to aj 8 krát za noc..som obeznejšia,tekutín na večer vela nepijem

 • Prof. Valanský: 8 močení ya noc je extrémne veľa a keďeže močíte častejšie aj cez deň treba vzšetrením u vášho prakt. lekára vylúčiť, že máte močovú infekciu. Ak sa vzlúči, treba pomocou mikčnho denníka (je na web stránke) pátrať po nadmernej nočnej produkcii moču (nočnej polyúrii). Presnejšie yistenie príčinz je však možné jedine v spolupráci s lekárom, najlepšie urológom.
späť na začiatok
31.10.2014, 10:29
 • Otázka: Dobrý den, mam 25 rokov(muž) a už 5 noci nemožem spávat kvoli nadmernemu močeniu.Pri poslednej noci som si zaznamenal interval močenia: 23:13,23:30,23:50,1:00,1:13,1:30,2:40,3:10,4:20,4:44. Denne vypijem cca 1,5 litra tekutin. Cez den si myslim že chodim normalne na WC 3-5x. Mal som zapal oka a bral som lieky (Urbason) ktore obsahovali Glukokortikoidy (methylprenizon)a po ich vysadeni sa to začalo prejavovat. Može ale aj nemusi to mat suvist. Vobec nepisali žeby to malo vedlajšie učinky spojene s nadmerným močením. Išiel by som aj doktorovy ale moj hlavny problem je že som v Nemecku,(ten liek je nemecky) problem trocha zohrava aj rečová bariera a aj hanblivost. dakujem za odpoveď

 • Prof. Valanský: Z 5-dňového trvania obtiaží sa nedá jednoznačne stanoviť príčina, pri náhlom vzniku je najčastejšou príčinou takých obtiaží infekcia m. ciest (časté močenie je však celý deň). Vzhľadom na poop. stav treba počkať niekoľko dní a súčasne sledovať aké množstvo moču vyprodukujete za noc (norma je do 500 ml). Pri nadmernej nočnej tvorbe moču ktorá bude pretrvávať aj bez nadmerného príjmu tekutín pred spaním treba konzultovať urológa.
späť na začiatok
30.10.2014, 14:46
 • Otázka: mám 43rokov nepociťujem žiadne ťažkosti ale cez deň chodím močiť 8krát a v noci 2krát.Dakujem

 • Prof. Valanský: Za hornú hranicu normy sa považuje 8 močení / 24 hod., pri vzššom počte treba prehodnostiť v prvom rade príjem tekutín (+ ovocie, strava) - normálne 24 hod. množstvo moču je 1,6 - 1,8 litra moču.
späť na začiatok
28.10.2014, 14:02
 • Otázka: Dobrý deň, chcel by som sa opýtať v náväznosti na Vašu odpoveď zo 16.10.2014. Ak človek dlhodobo / niekoĺko rokov/ príma nadmerné množstvo tekutín vo večerných hodinách , liečba nočnej polyurie je potom tiež dlhodobá? Mali by sa výsledky liečby dostaviť skoro, pokiaľ tam nie sú aj problémy s prostatou? ďakujem.

 • Prof. Valanský: Nočné močenia zapríčinené nadmerným príjmom tekutín pred spaním sa Minirinom liečiť nesmie, ak vám vadí nočné močenie jediným opatrením je prestať piť pred spaním. Detaily efektu liečby musíte prediskutovať s vašim urológom.
späť na začiatok
26.10.2014, 09:07
 • Otázka: Manzel je po opreracii chrbtice december 2013,reoperacia marec 2014,jun 2014 operacia TUR prostaty,po operacii slaby prud moca bol na urolog.kontrole lekar mu nasadil Ubretid mnozstvo moca je este menej ako pred liecbou 60-80 ml nocne mocenie aj 5 krat stav po operacii chrbtice je zly neurochirurg doporucuje dalsiu operaciu manzel ma 53 rokov a ma obavy ze prestane mocit celkom,poprosim vas o nazor,dakujem

 • Prof. Valanský: Môže sa tu kombinovať viacero faktorov ktoré ovplyvňujú močenie. V takom prípade je najdôležitejšie tzv urodynamické vyšetrenie a poznanie množstva zbytkového moču v mechúri po vymočení. Pomôcť manželovi môže najlepšie urológo ktorý ho operoval, bey vyšetrenia pacienta to neide.
späť na začiatok
25.10.2014, 14:43
 • Otázka: Dobry den.Mam 67 rokov.Tri roky sa liecim na drazdivy mocovy mechur.Brala som Vesicare na noc desmopresin.Teraz beriem naplaste Kentera pretoze mam zaludocny reflux a Vesicare uz neznasam.Pan doktor mi vysadil aj desmopresin,ale v noci mam problem ,lebo mocim 6 az 8 krat.Pred spanim 3 h.nepijem.Pan doktor mi predpisal NO-SPA,ale to mi nepomaha.Nemozem brat okrem Kentery aj Desmopresin? Prosim o odpoved.

 • Prof. Valanský: Užívanie Kentery s desmopresinom je možné, vo vašom veku bz som však odporúčal aby sa podával po overení jeho účinku na hladinu sodíka v krvi.
späť na začiatok
24.10.2014, 12:29
 • Otázka: ako si prečistit močový mechúr po cievkovaní ked sa objavila krv

 • Prof. Valanský: Obvykle sa moč vyčistí spontánne, nepokúšajte sa o žiadne zásahy, je to nebezpečné.
späť na začiatok
22.10.2014, 16:47
 • Otázka: dobry den, chcem sa spytat na možnost epycscistomie kedy sa zaklada a ako je to nadlho, ake to ma vyhody a nevyhody vdaka

 • Prof. Valanský: Záleží od toho pre akú diagnózu a cieľ sa použije. Všeobecne uznávanou výhodou je oproti transuretrálnej permanentnej cievke predovšetkým nižší výskyt horúčnatých uroinfekcií, najmenší výskyt infekcií je spojený s intermitentnou katetrizáciou mechúra.
späť na začiatok
22.10.2014, 10:08
 • Otázka: Za osem hodín spánku som opakovane nameral 1,2-1,3 litra vytvoreného moču.Ráno sa budím unavený.Po užití minerálnych prípravkov sa mi stav zlepší.Ako by som znížil tvorbu moču?Mám 52 rokov.

 • Prof. Valanský: Ide o veľké množstvo zvlášť vo vašom veku za predpokladu že neprijímate nadmerné množstvo tekutín (normálnemu príjmu zodpovedá 1,6 -1,8 litra moču za 24 hod.). Ak toto vylúčime, máte zrejme nočnú polyúriu, ktorá však má rôzne príčiny, a tieto sa dajú rozlíšiť jedine pri odbornom lekárskom vyšetrení, najlepšie urologickom.
späť na začiatok
19.10.2014, 07:11
 • Otázka: cez noc sa zobudim na mocenie,ale uz nad ranom okolo 4 h uz sa nezobudim len ked sa pomocim.mam len 38 rokou.

 • Prof. Valanský: Asi vás nepoteším, ale bez lekárskeho vyšetrenia (urológ, neurológ) sa príčina nočného pomočenia nedá zistiť (Predpokladám že neužívate drogy a nestáva sa to iba v stave opitosti).
späť na začiatok
16.10.2014, 20:43
 • Otázka: Mám nočnú polyuriu. Pri nízkych dávkach lieku a dodržiavaní pitného režimu nemám problémy. Iba ojedinele. Po 19,00 už nepijem. Bez liekov mám problém. Keď sa trochu vypotím večer športom, nemám problém ani bez liekov a moč je ráno koncetrovanejší ako obyčajne. Chcem sa opýtať, či je dobré večer sa zbavovať vody potením a či pravidelným večerným športom by sa teoreticky mohla obnoviť alebo zlepšiť produkcia vasopresinu. ďakujem.

 • Prof. Valanský: Pri liečbe nočnej polyúrie Minirinom sa nemá meniť celkový príjem tekutín resp. výdaj moču (cca 1600 ml/24 hod.), jediná zmena je v zastavení príjmu tekutín pred spaním. Pokiaľ nechodíte v noci močiť po vypotení, je otázne či máte primárnu nočnú polyúriu (okrem nízkej hladiny vazopresínu to môže spôsobiť znížená odpoveď vazopresinových receptorov v obličkových kanálikoch). Straty tekutín potením môžu byť nadmerné- okrem smädu sa to prejaví aj poklesom nočného množstva moču (norma cca 400 ml). Liečiť nočnú polyúriu dehydratáciou vám neodporúčam, ale vo vašom prípade treba tiež prehodnotiť, či nočná polyúria nebola dôsledkom nadmerného príjmu tekutín vo večerných hodinách.
späť na začiatok
10.10.2014, 12:47
 • Otázka: chodim na wc cez noc az 7-10 X .Mam 75 rokov .Prosim poradte mi ,uz som v oncoch a este mam aj potiaze vele s chodenim. dakujem

 • Prof. Valanský: Uvádzate absolvovanie urologického vyšetrenia bez uvedenia doterajšej liečby (všetko zlyháva?). Tak či tak, tak výrazné obtiaže sú zriedkavé a často sa v takom prípade kombinuje viacero príčin. Zásadná informácia bez ktorej sa nedá dostať ďalej je množstvo moču ktoré vymočíte v noci (v období spánku vrátane objemu prvého ranného močenia (po ktorom už neidete spať). Zistíte to močením do plastovej kuchynskej odmernej nádobky, dôležité je zapisovať každé jednorazové množstvo a to v priebehu po sebe idúcich 3 dní (nocí). Namerané hodnoty mi pošlite na túto internetovú stránku.
späť na začiatok
09.10.2014, 08:48
 • Otázka: mam 45 rokov nemam žiadne bolesti no močim aj 4-5 krat v noci neberiem žiadne lieky

 • Prof. Valanský: Vo vašom veku za predpokladu že nemáte nadmerný príjem tekutín a ovocia (čo znamená vymočíte za 24 hod. 1,8 litra moču), to môže byť zapríčinené nekvalitným spánkom, nadmernou nočnou tvorbou moču, dráždivým mechúrom, infekciou mechúra, zápalom prostaty, zväčšením prostaty, nádorom prostaty, kameňom v mechúri, nepoznanou cukrovkou a z veľa iných príčin. Tá sa dá zistiť jedine pri odbornom lekárskom vyšetrení, odporúčam vám začať u vášho praktického (obvodného lekára).
späť na začiatok
06.10.2014, 19:57
 • Otázka: Mám 50 rokov a posledné 4 roky čo som po poslednej menštruácii chodím v noci aj 4-5 krát močiť.Mikrobiologicky mám moč v poriadku.Poradili mi posilňovať pánvové dno,tak pravidelne cvičím a po 18.00hod. už nepijem žiadne tekutiny a napriek tomu chodím často v noci močiť.Pijem aj Prasličkový čaj,ale nič nepomáha.

 • Prof. Valanský: Z vašich príznakov nevylučujem nadmernú nočnú tvorbu moču, t.j. viac ako 500 ml počas spánku vrátane prvého ranného močenia (t.j. viac ako tretina z 24 hodin. objemu, ktorý má byť normálne asi 1,6 litra). Močenie malých jednorazových objemov (menej ako 200ml) ukazuje na možnosť hyperaktívneho mechúra, príčinou môže byť aj nekvalitný povrchný spánok, užívanie niektorých liekov, cukrovka a srdcové choroby. Ako vidíte, možných príčin je veľa a dajú za rozlíšiť jedine pri lekárskom vyšetrení. Prasličkový čaj pri častom nočnom močení je nevhodný lebo má močopudný účinok
späť na začiatok
05.10.2014, 14:23
 • Otázka: Nemam ziadne bolesti ale mocim viac jrat za den a tri krat v noci male mnozstva

 • Prof. Valanský: Norma je 8 močení za deň, z toho najviac jedno močenie v noci. Pri normálnom výdaji moču (cca 1,6 litra /24 hod.) sa z urologických ochorení takto najčastejšie prejaví zápal, dráždivý mechúr a neúplné vyprázdňovanie mechúra. Pri dlhšom trvaní obtiaží vám odporúčam vyšetrenie o praktického lekára.
späť na začiatok
02.10.2014, 01:45
 • Otázka: Dobrý deň. mám 25 rokov a posledné 3 dni ma trápi nočné močenie (2-3x za noc)cez deň je to v norme.nie som momentálne zdravotne "fit" ( nádcha a slabý kašeľ), ale ak by som bola prechladnutá, dialo by sa to aj cez deň, ale časté močenie sa prejavuje až v noci. spájala som si to aj s graviditou, ale poslednú menštruáciu som mala v čas a 24 dní od jej ukončenia som si robila test a je negatívny. Po poslednej menštruácii som vysadila HAK. môže to mať nejakú spojitosť? alebo čoho to môže byť príznak? veľmi pekne dakujem za odpoved.

 • Prof. Valanský: Po troch trvania sa váš problém nedá kvalifikovať ako choroba, zvlášť ak nemáte iné sprievodné urologické ťažkosti, napríklad bolesti pri močení či zmeny vzhľadu moča. V prípade pretrvávania tohto problému (môže súvisieť iba s nadmerným príjmom tekutín pred spaním) sa najprv obráťte na vášho praktického lekára.
späť na začiatok
30.09.2014, 18:16
 • Otázka: Mám 50 rokov. Liečim sa na BPH tamsokusinom a miridinom. Prakticky s nočným močením už nemám problémy, ale cca 3x v priebehu mesiaca v jednom dni vymočím menej až 1 liter ako príjmem vody, no na druhý deň o to viac vymočím. Keď som vynechal tamsolusin bilancia vody bola vyrovnaná, ale po čase sa mi niektoré príznaky vrátili. Je to pri tejto chorobe normálne alebo to môžu byť prvé príznaky začínajúceho poškodenia obličiek? Neškodia mi na druhej strane lieky. Kreatinín som pri vyšetrení nemal nad normu.

 • Prof. Valanský: metabolizmus vody v tele je veľmi zložitý a tekutiny sa v tele zadržiavajú, presúvajú a vylučujú podľa aktuálnych potrieb organizmu. Tamsulosin tento proces neovplyvňuje. Konzultovať to s odborníkom napríklad endokrinológom je vhodné jedine pri dlhšom trvaní a iných príznakoch ako sú opuchy alebo vysoký krvný tlak.
späť na začiatok
30.09.2014, 15:51
 • Otázka: nemozem v noci spavat

 • Prof. Valanský: Najlepšie vám poradí v tejto veci váš praktický (obvodný) lekár.
späť na začiatok
30.09.2014, 10:27
 • Otázka: Dobrý deň prajem. Mám 44 rokov, zväčšenú prostatu (zistená pred cca 2,5 rokmi - 35ml), pred 7-imi mesiacmi som dostal zápal, ktorý po dobratí ATB odišiel, ale opäť sa mi vrátil. Odvtedy sa neviem toho zbaviť chodím na záchod 2-3 krát v noci. Posledný mesiac sa nadmerne potím (cez deň sa musím často utierať suchým uterákom, niekedy aj meniť tričko). Pred 3,5 mesiacmi mi zistili PSA 4,5,na to som začal brať čaj graviolu, po 2-och týždňoch sa mi akoby stav zhoršil, tak som ju prestal brať a nasadil som I3C, nato pred mesiacom zišiel PSA dole na 3,5, následne po bratí ATB (Zinnat) na 2,5. Urológ mi povedal, že sa nemám báť a že na kontrolu mám prísť o tri mesiace (keďže mi PSA išla dole). Beriem fyto prepraráty od Calivity (bohaté na sitosteroly a triesloviny, tamsulosín, peľ repky olejnej - Conprostu a saw palmetto a I3C - indol 3 carbinol, k tomu používam biolampu). Stále mám tlak perinea, pocit chladných nôh, po nočnej návšteve WC musím zvláštnu pozornosť venovať tomu, aby bol penis suchý, aj tak si však stalo, že som musel meniť spodok pyžama. Najviac ma trápi ale to nadmerné potenie. Je to v poriadku, že ma urológ zavolal na kontrolu až o tri mesiace? Noro

 • Prof. Valanský: príznaky by som zaradil do kategórie zápalových, resp. pozápalových, k nadmernému poteniu sa neviem vyjadriť. Či ešte pretrváva bakteriálny zápal sa dá rozlíšiť odberom prostatického sekrétu na kultiváciu (bežné baktérie), tiež zamerať vyšetrenia na chlamýdie a ureplazmu. Pri pozit. náleze má trvať antibiotická liečba 3-6 týždňov. Jediný kompetentný človek, ktorý môže rozhodovať o liečbe je urológ, ktorý vás lieči.
späť na začiatok
26.09.2014, 20:12
 • Otázka: Dobry den spytam sa denne vypijem tak cez 2litre tekutin, vycievkujem len tak 280ml a ostatne je unik moču to je všetko za 24 hod. Beriem ditropan už mesiac a efekt nnevidim žiaden ako dalej to riešit, ake su dalšie možnosti liečby hyperaktivneho mechura dakujem

 • Prof. Valanský: Na to sa nedá dať jasnú odpoveď zvlášť ak nepoznám detaily vášho ochorenia, dôvod cievkovania a podobne, po tak krátkom čase liečby sa naviac nedajú robiť žiadne závery. Pri vašej kapacite mechúra treba príjem tekutín upraviť tak, aby ste za 24 hod. vytvorili najviac 1600 ml moču a cievkovali sa 5-6 denne. Ak zlyháva Ditropan, môžte prejsť na iný liek, prípadne zvýšiť dávku, ale len za predpokladu, že sa nezhoršie vedľajšie účinky liečby. Sú aj iné možnosti, ale nepraktizujú sa v úvode liečby (mechúr má tendenciu po dlhšom čase zvýšiť svoju kapacitu). To sú len rámcové odporúčania, pri zlyhávaní liečby sa musíte radiť priamo s vašim ošetrujúcim urológom.
späť na začiatok
24.09.2014, 21:19
 • Otázka: Mam vysunute driekove platnicky a dva stavce sa tru jeden o druhy moj problem je v noci chodim aj 5kkrat na wc vobec sa nevyspim chodim aj k urologovi a z jeho strany je vsetko OK ako nahle lezim tak stale beham na wc cez den normal moze to byt z chrbtice podotykam ze uz rok a pol cakam na operaciu chrbtice som v poradovniku za radu dakujem

 • Prof. Valanský: Je nepravdepodobné, že to spôsobujú vysunuté driekové platničky. Pokiaľ neprijímate veľa tekutín a ovocia pred spaním, vaše obtiaže môžu byť zapríčinené nadmernou nočnou tvorbou moču (tzv. nočná polyúria). Ide o stav, keď nočný objem moču (počas spánku+prvé ranné močenie) prekročí 30% z celodenného množstva (obvykle je to viac ako 550 ml). Tieto objemy si overuje pacient sám tak, že meria a zapisuje počas 48 hod. čas a množstvo pri každom močení, meria sa to pomocou kuchynskej plastovej nádobky. O nameraných množstvách treba informovať vášho urológa, ale poteší ma, ak ich zašlete aj mne.
späť na začiatok
23.09.2014, 08:15
 • Otázka: chodím močiť v noci aj 4x

 • Prof. Valanský: Za normu sa považuje len jedno nočné močenie. Príčin je veľa, najčastejšie nekvalitný povrchný spánok, nadmerný príjem tekutín a ovocia pred spaním, zle liečená cukrovka, nadmerná nočná tvorba moču (viac ako 550 ml moču), alebo dráždivý mechúr (nízke jednorazové objemy pri močení, naliehavé močenie). Rozlíšiť sa dajú jedine vyšetrením u lekára, začni u vášho obvodného (praktického) lekára, ktorý zváži potrebu ďalších odoborných vyšetrení (urológ, gynekológ, internista).
späť na začiatok
22.09.2014, 22:44
 • Otázka: Mám zväčšenú prostatu a problémy s močením. Liečim sa u urológa. Užíval som Alfuzosin Sandoz 10 mg. Problémy neustupovali a lekár mi predpísal Tanyz a Finpros po ktorom som mal bolasti semeníkov a prestal som užívať a vrátil som sa k Alfuzosinu a traz v kombinácii s Finajelf 5mg. Mám otázku,ktorý liek je lepší Alfuzosin, alebo Tanyz a či Finaljelf nebude mať tie isté vedľajšie účinky, ako Finapros.

 • Prof. Valanský: Účinky všetkých liekov z pohľadu urológov sú približne rovnaké, pričom Finajelf a Finapros sú dokonca úplne totožné čo sa týka zloženia. U pacientov je to individuálne - najlepší liek je čo prináša najväčšiu úľavu a súčasne najmenej vedľajších účinkov. A platí zásada, že ak lieky už nepomáhajú na močenie alebo spôsobujú veľa vedľajších účinkov, tak je čas na zváženie operačnej liečby.
späť na začiatok
21.09.2014, 13:48
 • Otázka: Dobry den. Mam 57 rokov. liecim sa u urologa na zvacsenu prostatu ( ktora ma objem 100ml). Bolo mi doporucene uzivat liek Duodart. Mal som vsak pocit, ze sa mi stav pocas uzivania tohto lieku nezlepsuje. Vyhladal som preto ineho urologa, ktory mi Duodart vysadil a doporucil mi uzivat OMIPRO 0,4mg a FINAJELF 5mg. Zda sa mi, ze tieto mi sedia viac a aj mocenie sa mi zlepsilo. Avsak po poslednej kontrole sa prostata nezmensila a PSA sa zvysilo z 3,7 na 4,24. Chcem sa teda opytat, ako dalej pokracovat v liecbe a ci bude nutna operacia?

 • Prof. Valanský: Duodart resp. kombinácia vami užívaných liekov má na močenie pri zväčšenej prostate približne rovnaký efekt (k zmenšovaniu prostaty dochádza až po 6-9 mesiacoch liečby). V prípade zlyhania tejto liečby na problémy s močením je reálne uvažovať aj o operačnej liečbe. Stúpanie PSA pri tejto liečbe vyžaduje od urológa prísnejší dohľad ako je to obvyklé resp. prehodnotenie vhodnosti tohto liečebného postupu.
späť na začiatok
20.09.2014, 10:38
 • Otázka: Dobry den, mam 29 rokov a budim sa v noci 2 krat na wc a chcem sa opytat ci to nemoze byt sposobene nejakym parazitom. Obvodna doktorka mi pritomnost na parazity nezistila ani v stolici ani v moci. Dakujem za odpoved. Peter

 • Prof. Valanský: V našich zmempisných šírkach sa takýto vzťah dá s určitosťou vylúčiť. Pri výlučne častom nočnom močení (nie cez deň) treba redukovať prípadný nadmerný prívod tekutín a ovocia pred spaním, častou príčinou je porucha spánku ako dôsledok nadmerného stresu.
späť na začiatok
11.09.2014, 11:05
 • Otázka: Dobry den .som treti tyzden po operacii maternice a jedneho vajecnika.casto chodim na wc a aj v noci 4-5 krat a mam aj bolesti ako pri zadrzani mocu predtym som problemy nemala.sono vysetrenie u gynekologa bolo po operacnom stave v norme. Mozem vas poprosit o radu?dakujem

 • Prof. Valanský: Pri pooperačných obtiažach aké uvádzate je pre prípadnú konzultáciu urológa rozhodujúce stanovisko operatéra, Predpokladám, že sono vyšetrením sa vylúčilo zadržiavanie moču v mechúri (spýtajte sa gynekológa), pokiaľ nie, je vhodné bvyšetrenie zamerať aj týmto smerom.
späť na začiatok
09.09.2014, 15:41
 • Otázka: Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať ohľadom častého močenia. Napriek tomu, že nepijem tak , ako by som mala 2 až 3 litre denne (vypijem asi 1 liter) chodím často na záchod a hlavne v noci. Nekonzumujem citrusové plody, kávu ani alkohol, nefajčím. Môže to byť nejaký vážny problém ? Ďakujem

 • Prof. Valanský: Najprv k pitnému režimu - ten je primeraný, ak človek vymočí za 24 hod. okolo 1600 ml moču. Príčinou častejšieho nočného močenia môže pri tomto množstve byť nadmerná nočná tvorbu moču (viac ako 30% z 24hod. množstva), alebo hyperaktívny mechúr (časté močenie pre nízke jednorazové objemy aj cez deň, čo je asi váš prípad ). Odmerajte si počas 48-72 hod. pomocou plastovej kuchynskej odmerky tieto objemy a zapisujte do mikčného denníka a s údajmi konzultujte urológa (na vyšetrenie musíte mať poukaz od vášho praktického lekára).
späť na začiatok
07.09.2014, 09:36
 • Otázka: Dobrý den , chcela by som sa opýtat mam diagnozu hyperaktivny mocovy mechur , nasadenu liecbu tabletkami Soliflow . Mam vybratych 20 tabletiek a problem je v tom ze sa necitim ani trochu lepsie a chodim kazde tri hodiny v noci na zachod Pred liecbou som chodila len raz v noci . Moze byt ze mi tie tabletky nesadli a potrebujem ine ? Dakujem

 • Prof. Valanský: Zlyhanie liečby vyžaduje určite urologickú kontrolu, zvlášť ak viedla k zhoršeniu obtiaží. Výmena lieku za iný je bežný postup, ale vždy za sledovania vedľajších účinkov, ktoré sú pri liekoch na hyperaktívny mechúr (anticholinergiká) dosť časté (liečba je účinná asi u 70% pacientov).
späť na začiatok
05.09.2014, 20:02
 • Otázka: dobry den prajem, rada by som sa spytala cievkujem sa denne aj 5 razy, apo vycievkovani asi po dvoch hodinach unikne velke množstvo moču použijemm dennne aj sedem vložiek ma inkotinenciu 2stupna je to možne že sa to zhoršuje tak rýchlo aky može byt dalši postup lebo ta situacia sa neda vzladadat stale su aj infekcie močoveho mechura urolog to uzavrel hyperaktivny močovy mechur ma zapisovat vydaj prijem tekutin a zapisat množstvo uniknuteho moču blba otazka ale zistim že kolko uniklo dakujem

 • Prof. Valanský: Predpokladám že vaše problémy súvisia s nadmerným prívodom tekutín. Pri intermitentnej katetrizácii sa redukuje príjem tak, aby 24 hod. výdaj moču nebol vyšší ako cca 1600 ml (tomuto množstvu treba teda príjem, tekutín prispôsobiť). 2 litre moču/24 hod. je maximum, ktoré sa akceptuje pri tejto liečbe. Správny pitný režim sa kontroluje zrátaním objemu vycievkovaného a uniknutého moča.
späť na začiatok
04.09.2014, 10:44
 • Otázka: za noc idem mocit 4,5 krat a zistili mi zly priechod mocu z ladvin do mechura

 • Prof. Valanský: K príčine a spôsobu liečby sa vie vyjadriť jedine urológ, ktorý vás vyšetril, takýto druh problému sa cez internet nedá vyriešiť.
späť na začiatok
21.08.2014, 12:09
 • Otázka: Dobrý deň, prosí o radu v mojom probléme. Každú noc sa zobudím a musím ísť na záchod a potom už väčšinou neviem zaspať. Trvá to už viac ako mesiac a nikdy predtým som s tým problémy nemala. Aké lieky si mám kúpiť? Ďakujem za odpoveď.

 • Prof. Valanský: Žiadne výživové doplnky nezháňajte, nemajú žiadne liečebný účinok, určite najlepším riešením je vyšetrenie u vášho praktického lekára, ktorý potom zváži eventuálnu potrebu konzultácie urológa.
späť na začiatok
19.08.2014, 22:58
 • Otázka: Chodim casto na vc aj cez noc co mi je

 • Prof. Valanský: Je top možné určiť jedine vyšetrením u lekára, nie cez internet, preto sa na to opýtajte vášho urológa.
späť na začiatok
17.08.2014, 20:30
 • Otázka: bol mi zisten hyperaktivny močový mechur a nasadená liečba vesicare.brala som už aj spasmed,no pri obidvoch mám suchost v ustach.aké lieky mi poradite

 • Prof. Valanský: Sú 2 možnosti. Zníženie dávky lieku (sú tu veľké individuálne rozdiely čo sa týka účinku liečby a dávky), druhou možnosťou je prejsť na nový prípravok (chem. látka mirabegron) po konzultácii sa vašim urológom.
späť na začiatok
17.08.2014, 17:00
 • Otázka: čo mi pomohlo abi som často nechodil.aj som uvažoval aj o pamperskach

 • Prof. Valanský: Bol ste na urologickom vyšetrení, kde ste mal obdržať aj informáciu o možnostiach liečby a prečo u vás zlyháva. V zásade platí, že ak liečba zlyháva, pacienta by mal vyšetriť aj iný lekár, teda aj urológ, ktorý by mal potvrdiť, že u vás boli vyčerpané všetky dostupné prostriedky ako v diagnostike, tak aj liečbe. Má to byť všeobecne uznávaný špecialista na liečbu inkontinencie. prekonzultujte to s vašim urológom.
späť na začiatok
04.08.2014, 21:53
 • Otázka: co by som mal zacat uzivat aby som nemusel chodit v noci tolko mocit aj zo 3 krat,Je sice pravda ze beriem nejake vyzivove doplnky pred spanim to je probiotika,lecitin a rbi olej tobolky a obcas nejake antioxidanty tipu A a E. Mam 49.

 • Prof. Valanský: Z výživových doplnkov to určite nie je. Môže to súvisieť s nadmerným príjmom tekutín (normálnemu príjmu zodpovedá 1,8 litra moču za 24. hod.) pričom 2-3 hod. pred spaním treba obmedziť tekuitny aj ovocie, inou príčinou je povrchný spánok (jednorazové vymočené objemy moču su vtedy nízke). Ak sú tieto príčiny vylúčené, treba konzultovať urológa (k zisteniu iných príčin je potrebné objektívne lekárske vyšetrenie pacienta).
späť na začiatok
04.08.2014, 00:16
 • Otázka: Dobrý deň Chcem sa opýtať,každý večer pred spaním chodím 3-4 krát na toaletu ,pričom len 1.krát sa vymočím,potom sú to len kvapky,žiadny prúd,následne sa zase ráno budím na silnú potrebu vymočiť sa. Minulý rok som bol na urologickǒm vyšetrení ,kde mi ale doktor po roznych vysetreniach nic nezistil.Na chvílu to prestalo ale zase sa to objavilo.Je to hlavne neprijemne pred spanim,lebo citim potrebu sa ist vymocit aj ked viem ze to bude len pár kvapiek. ďakujem za odpoveď

 • Prof. Valanský: Negatívne urologické nálezy (hlavne vylúčenie infekcie) ukazujú na možnosť funkčnej poruchy mechúra, do úvahy prichádza aj psychogénna príčina resp. ide o súčasť poruchy zaspávania. Vzhľadom na dlhý odstup vám odporúčam absolvovať kontrolné urologické vyšetrenie aj so zameraním na možné funkčné poruchy, hlavne hyperaktívny močový mechúr.
späť na začiatok
01.08.2014, 12:42
 • Otázka: Dobry den pan profesor, prosim o radu, som zufala zo stavu mojho otca.....pred 14 dnami mal narocnu operaciu zlcnika, histologicky sa potvrdil nastastie iba rozsiahly zapal. Po par dnoch od operacie mu vybrali kateter a odvtedy mu zacal unikat moc, musel nosit plienky, nevedel to kontrolovat. To ho priviedlo k urologovi, ten predvcerom robil USG a zistil, ze mocovy mechur je preplneny, vycievkoval ho, vybral 1470 ml mocu a hovoril, ze by malo byt po probleme. Odvtedy sa otec nepomocuje, ale musi chodit curat kazdych 10 minut, aj v noci, moc je vraj mliecnej farby. Lieky uz neberie ziadne. Uplne ho to vyradilo zo zivota, nikam nemoze chodit, v noci absolutne nespi. Okrem ineho ma aj zvacsenu prostatu, na tu dostal Tamsosulin tbl. Ma 65 rokov. Neviem, ci je dolezita informacia, ale otec tvrdi, ze sa citi ako "zavodneny", odkedy takto moci, stratil 5 kil (za 3 dni), ma opuchnute nohy aj okolie rany. Vopred dakujem za odpoved.

 • Prof. Valanský: V tomto veku sú pooperačné problémy s močením časté a u pacientov so zväčšenou prostatou sú takmer pravidlom. 10 min. intervaly močenia svedčia najskôr pre neúplné vyprázdňovanie mechúra (reziduum, overuje sa ultrazvukom). Pri veľkom reziduu je v tejto dobe jedinou liečbou katéter, s ním ide obvykle pacient domov a ďalšiu liečbu potom už riadi urológ (potreba operácie prostaty je v týchto prípadoch častá). K príčine opuchov sa vie vyjadriť len lekár na chirurgii (pri prevodnení sa hmotnosť zvyšuje).
späť na začiatok
30.07.2014, 10:49
 • Otázka: zdravim.mam 23 a pred spanim musim ist min. 3krat na wc a do rana potom este aspon 3 krat .no asi pred 2tyzdnami sa tozhorsilo a musim kazde dve hodiny na wc v noci. konzumujem viac sladkeho tak to asi moze byt zvysenou cukrovkou??

 • Prof. Valanský: Predpokladám že nepijete nadmerné množstvo tekutín (norma je cca 2 litre/24 hod., a 2 hod. pred pred spaním už redukujete príjem tekuítn na minimum - ak nie, môže to súvisieť s vašim problémom. Vyšší príjem sladkostí spôsobí nadmernú tvorbu moču a následne časté len u cukrovkárov, u zdravých nie. Môže to však byť prvým príznakom cukrovky, o ktorej pacient ešte nevie. Odporúčam v prípade nevysvetliteľného pretrvávania obtiaží absolvovať vyšetrenie u vášho praktického lekára, stanoviť diagnózu cez internet je podobných prípadoch nemožné.
späť na začiatok
25.07.2014, 08:06
 • Otázka: Dobry Den pán profesor Valansky. Volám sa Helen M (z Trencina) a chcem len doplniť svoj popis problémov z 21.7.14.Neurologovia mali podozrenie na SM, no nepotvrdili ju.Bola som postipana infik.kliestom v 2009 a nebrala som žiadne antibiotiká. No aj Borelioza bola vylúčená.Iba Igg vychádza pozitívne.Mam slabý, skoro žiadny imunitný systém.A potvrdzujem,že pred LP som nemala problém s toaletou.Este dodám, že veľká potreba sa upravila od Januára 2014 potom, ako som začala užívať Chlorelu. Aj mala toaleta sa upravila, chodim častejšie než 1-2 krat za den, v noci je to však 2-3 krat. Len este dodám, po LP v marci 2012 mam stale bolesti v chrbte(v oblasti vpichu)a mam nesmierne bolesti pri lezani, vstavani.Viete mi poradiť?Viac informácii o mojom zd.stave Vam mozem zaslať na email, ak budete mat záujem. Moj kontakt je: helen.tn@hotmail.co.uk Dakujem. S pozdravom Helen M Khoiova

 • Prof. Valanský: Milá pani Helena, ako urológ viem len ťažko zaujať kvalifikované stanoviská na iné ako urologické problémy. Vo vašom prípade by som za nazávažnejší problém považoval ako som už spomenul nedostatočné vyprázdňovanie mechúra, najmä ak by "postvoiding residual volume" dosiahol 100 ml a viac, kedy sa už výrazne zvyšuje riziko recidív uroinfekcie. Čo sa týka nočných močení, za normu sa považuje jedno nočné močenie. Možno sa vám podarí ubrať ešte jedno nočné močenie tým, že 2-3 hod. pred spaním znížite príjem tekutín a ovocia na minimum.
späť na začiatok
24.07.2014, 07:42
 • Otázka: ake tabletky by boli vhodne proti nocnemu pomocovaniu ?

 • Prof. Valanský: Akákoľvek liečba nočného pomočovania vrátane tabletiek je založená na určení presnej príčiny pomočovania (je ich viac), záleží tiež na veku, pridružených iných chorôb, užívaných liekov a viacerých ukazovateľov. Určiť príčinu pomočovania je možné len objektívnym vyšetrením pacienta, cez internet to žiaľ nie je možné. Ešte doplním, že výživové doplnky na pomočovanie neexistujú.
späť na začiatok
23.07.2014, 10:41
 • Otázka: Dobrý deň,volám sa František,mám 30rokov. Neviem či môj problém patrí sem: Odkedy som dal výpoveď v práci s cieľom nájsť si novú sa mi všetko zrúca a potom prišiel problém. Začalo sa to prejavovať: -nespavosťou a častým močením v noci každú pól hodinu (iba v noci!) -vyskúšané všetky staré metódy na spanie -nervozitou keď neviem zaspať až agresiou -stále myslenie na spánok že "čo bude zase v noci" -mozog mi v noci stále pracuje nevie vypnúť -zaspím len s pomocou tabletky stilnox Čo doporučujete?

 • Prof. Valanský: Dobrý deň. Zo toho ako začali vaše problémy je zrejmé, že vaše problémy majú psychické pozadie a súvisia s následnou poruchou spánku, čo nie je nič výnimočné (predpokladám že nepijete pred spaním veľa tekutín a nič močopudného). Je aj tak vhodné, aby ste si odlsedoval meraním jednorazové objemy moču (norma cca 4OO ml) a množstvo moču v noci (norma do 550 ml). Pretrvávanie obtiaží pri normálnych parametroch je dobrým dôvodom na konzultáciu psychológa, konzultovať urológa je potrebné len pokiaľ tieto problémy s močením máte aj počas dňa, nielen v noci.
späť na začiatok
22.07.2014, 13:27
 • Otázka: doteraz som nemala problemy vydrzala som od vecera do rana nejst na WC, ale v posledj dobe sa to miezne zhorsilo a musim cez noc ist niekolkokrat na WC, pritom dodrziavam pitny rezim, mam 62 a prekvapilo ma to, neviem ci som prechladla, alebo ide o nejaky virus alebo to ide vekom

 • Prof. Valanský: Môže to mať viacero príčin. Dajú sa rozlíšiť vrátane vami podzrievanej infekcie jedine objektívnym vyšetrením pacienta u urológa, nemajte obavy, vyšetrenie nebude bolestivé. Poukaz na vyšetrenie vám vystaví váš praktický lekár.
späť na začiatok
21.07.2014, 09:58
 • Otázka: Dobry Den, volam sa Helen a mam 40 rokov. Od marca 2014, po lumbarnej punkcii(stratila som centralne videnie a mala dalsie neurologicke bolesti v hlave,krku a hrude na lavej strane)mam skoro kazdy mesiac infekciu v mechuri(dosledkom coho su vraj nasadene lieky a koli nim som chodila na velku potrebu raz za 3tyzdne a malu-raz,max 2x/den).Vzdy mi dali nejake lieky na 4 dni a potom Uz som krv nemocila a bolesti ustupili.Naposledy 10/06/2014 som znovu dostala bolesti v mechuri,mocila krv. Tentokrat lieky nezabrali.Kedze nesmie ten bolesti v mechuri a v krizoch pretrvavali, v Noci som sa budila na bolesti na chrbate a mechuri a bolest po vyprazdneni aj 3x/noc bola akoby vacsia.Urolog zistil infekciu E.Coli az 9.7.2014,brala som antibiotika tyzden,no bolesti pretrvavaju. Vedeli by Ste mi poradit pan profesor?Dakujem.S pozdravom Helen MK z Trencina.

 • Prof. Valanský: Predpokladám, že pred lumbálnou punkciou ste močila aj chodila na stolicu normálne. Nespomínate žiadnu neurologickú diagnózu, tak sa k vášmu problému neviem vyjadriť. Podľa príznakov sa dá iba domnievať, že príčinou opakovaných močových infekcií je neúplné vyprázdňovanie mechúra po močení(veľké reziduum). K tej stolici ešte toľko, že mať ju raz za 3 týždne je ťažko zlučiteľné so životom.
späť na začiatok
17.07.2014, 15:24
 • Otázka: Podla vysetrenia mam zvacsenu prostatu. Viac ako 2 roky beriem denne Flomax 0.4 mg, Avodart 0.5mg, Vesicare 10mg.Lieky boli nasadene v zahranici kde som pracoval. Mam 69rokov. Hlavny problem mam s nocnym mocenim niekdy az 5x za noc, co mi sposobuje nespavost. Mozete poradit ?Jozef

 • Prof. Valanský: Pri BPH platí, že lieky sa podávajú len dovtedy, kým sú účinné. Z vašich príznakov je pravdepodobné, že je to váš prípad. Overiť to musí urológ, najlepšie ten, ku komu máte dôveru pre prípad potreby operačnej liečby.
späť na začiatok
15.07.2014, 14:15
 • Otázka: Dobrý deň.Prosím o radu.Asi 4 mesiace ma 4-5 x budí v noci potreba sa ísť vymočiť.Tú istú dobu pociťujem v okolý pupka bolesť.Cez deň len občas,ale v noci hlavne keď ležím na chrbáte.Mám taký pocit ako by mi niečo na niečo tlačilo.Bola som na ultrazvuku,CT a aj na kolonoskopii.Vyšetrenie bolo negatívne. Krv,moč,stolica v poriadku.Mám 70 rokov.Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

 • Prof. Valanský: Pokiaľ nepijete pred spaním veľa tekutín príčinou častého nočného močenia môže byť u vás nadmerná nočná tvorba moču (nočná polyúria), t.j. viac ako 30% z celodenného 24 hod. množstva moču (obvykle viac ako 55O ml moču vrátane objemu prvého ranného močenia po zobudení). Zistíte to močením do odmernej kuchynskej plastovej nádobky. S nameranými údajmi vám odporúčam konzultovať urológa, možných príčin noktúrie je viac a dajú sa zistiť jedine objektívnym vyšetrením pacienta.
späť na začiatok
12.07.2014, 13:59
 • Otázka: Dobrý deň, prosím poraďte mi. Bola som operovaná pre stresovú inkontinenciu moču implantáciou suburetrálnej pásky na urológii v Prešove. Som po operácii 10. deň. Dva dni som cítila rezanie v močovej rúre, nutkanie na močenie. Pijem veľa urologického čaju, zlepšuje sa to, ale mám pocit, že v močovej rúre ostáva moč.Po vymočení, keď sa postavím do nádoby ešte niečo vymočím, ale musí to byť v stoji. Na kontrolu idem 21.7.2014.Je to normálne ? Ustali sa to ? Ďakujem pekne za odpoveď.

 • Prof. Valanský: Vidím, že ste poslali k predošlej otázke ešte upresnenú informáciu o vašej operácii, na mojom odporúčaní nie je čo meniť.
späť na začiatok
12.07.2014, 07:09
 • Otázka: 2.7.2014 som bola operovaná v PO na urológii. Pri močení v sede sa mi močový mechúr úplne nevyprázdni. Mám nutkanie, ale nejde to. Ak sa postavím a podložím nádobu, vymočím ešte 50 až 200 ml moču. Na kontrolu po operácii idem 21.7.2014.

 • Prof. Valanský: Predpokladám že máte na mysli ako operáciu suburetrálnu pásku. Močenie môže byť v prvých dňoch, niekedy 3-6 týždňoch po tejto operácii zhoršené, rozhodujúce je množstvo moču, ktoré ostáva po vymočení v mechúri. Zisťuje sa to ultrazvukom, pri pretrvávaní a hlavne zhoršení obtiaží sa konzultujte vášho urológa, resp. operatéra.
späť na začiatok
04.07.2014, 19:40
 • Otázka: Dobry.v noci chodim aj kazdu hod na malu po troche a nasilu...neda sa mi ani pustitlebo ked uz konecne zaspim tak mi uz aj kvapky ujdu no hned zacnem.stahovat do vnutra a potom uz nic nespravim..trva to uz dlho...poradte...k lekarovi nechcem..uz som skusala aj uronal...dakujem

 • Prof. Valanský: Zuistiť príčinu vašich obtiaží a následne aj úspešne liečiť je možné jedine urologickým vyšetrením (poukaz vám vystaví váš obvodný lekár). Vyšetrenie neodkladajte a neobávajte sa od ho, nie je spojené s trápením pacienta.
späť na začiatok
25.06.2014, 17:00
 • Otázka: Rok som sa liečila u svojho urologa na hyperaktívny močový mechúr. Kedže nočné močenie neprestavalo, bola som na urodynamickom vyšetrení, kde mi bolo povedané že sa jedná o hypoaktívny močový mechúr, používam brušné svaly na vytlačenie moču.Stále mám pocit, že mám plný močový mechúr. Aká liečba by mi pomohla?

 • Prof. Valanský: Diagnostika a liečba hypoaktívneho mechúra je nezriedka zložitá a patrí do rúk urológa-špecialistu na urodynamiku. Stály pocit že máte plný močový mechúra aj keď je povedzme po vytlačení (polo)prázdny naznačuje, že môže ísť o kombináciu s iným ochorením mechúra alebo iným typom poruchy funkcie mechúra. Pokiaľ liečba u vás zlyháva, požiadajete svojho urológa o tzv. "druhý názor", čo je vyšetrenie ako som spomenul u špecialistu v urodynamike (pracujú vo univerzitných resp. fakultných nemocniciach).
späť na začiatok
16.06.2014, 13:09
 • Otázka: Som nútená ísť močiť aj 5 x za noc. Bola som na vyšetrení, mala som zberať moč za 24 hodín. Urológ mi povedal, že je to normálne. Mám 81 rokov. Fakt sa mi nedá pomôcť?

 • Prof. Valanský: Bez podrobnejších doplňujúcich údajov vám na to neviem odpovedať. Pokiaľ neprijímate nadmerné množstvo tekutín a ovocia pred spaním, vaše problémy súvisia buď s malou kapacitou mechúra (naliehavé nutkanie na močenie už pri malých objemoch, obvykle prítomné aj počas dňa), nadmernou nočnou tvorbou moču (viac ako 550 ml vrátane prvého ranného močenia) alebo ich kombináciou, čo vedie k najväčším problémom. Po odmeraní týchto objemov (najlepšie do mikčného denníka) počas 2-3 dní sa ohláste s týmito údajmi ešte raz (mimo 20.-29.6.- budem v zahraničí).
späť na začiatok
16.06.2014, 08:32
 • Otázka: dobry den,od roku 1996 som urologický pocient s nasle dovným priebehom:r.1996 dg.adenoma prostatae-prevede- ný operačný zákrok.roky:97,98,01,02 v máji a 02 v sep tembria 05 stanovená dg.striktúra uretherae a realizovane operačné zákroky uretrotomia optika (6x) až do dnes v časových intervaloch 4-8 týžnov robené dilatacie.doterz cca 80-100x.nočné močenie má priebeh o 22hod.idem spať,1x o 12-12,30 a potom každú 1,5-2 hod.až do rána.cez deň je interval 2-3 hodiny.prosím o vyjadrenie-usmernenie ,ako postupovať ˇdalej.ďakujem.

 • Prof. Valanský: Vo vašom prípade ide o značne komplikovanú situáciu na vyriešenie ktorej vám neviem dať univerzálnu radu. Možnosti zníženia frekvencie nočného močenia závisia od toho, či je časté močenie zapríčinené malou kapacitou mechúra na jedno močenie, nadmernou nočnou tvorbou moču (viac ako 55O ml) alebo ich kombináciou. Inou príčinou sú poruchy spánku, teda nie urologické príčiny. Možnosti farmakologickej liečby pri tom významne ovplyvňuje vyšší vek a sprievodné ochorenia. Najkvalifikovanejšie odpovede na vaše otázky vám môže poskytnúť jedine váš urológ.
späť na začiatok
11.06.2014, 13:20
 • Otázka: dobry den prosim poradte mi mam problem s hyper. moč.mechurom.najhoršie je to vnoci.tolko čo si lahnem spat už musim vstavat pre neprijemny pocit močit.už preto nemôžem ani spat.vyspim sa iba vtedy ak vezmem lieky na spanie.beriem spasmed15 rano aj večer asi dva mesiace.tento problem ma trapy už niekolko rokov,ale teraz je to už neznesitelne.pri nachladeni mam aj unik moču.mam 43 rokov .už vopred dakujem za radu

 • Prof. Valanský: Vaša otázka je rovnaká na ktorú som odpovedal pod číslom 903, predpokladám, že táto je tiež od vás. V prípade, že podľa vášho urológa ide o urologickú príčinu obtiaží, pri hľadaní príčiny môže napomôcť urodynamické vyšetrenie resp. pri tak dlho trvajúcich obtiažach aj cystoskopia.
späť na začiatok
09.06.2014, 23:48
 • Otázka: ako zabranit nočnemu nutkaniu močit.už nemôžem preto ani spavat.tolko čo si lahnem hned pocitujem nutkanie ,po použiti toalety sa mi zda ,že to už je vporiadku ,ale pokračuje to kym niesom taka unavena ,že zaspim ,alebo si vezmem niečo na spanie a vtedy mam už pokoj.beriem spasmed 15 rano aj večer,ale nejak mi to nepomaha.poradte mi prosim

 • Prof. Valanský: Pokiaľ vám zaberajú lieky na spanie a nie Spasmed, je otázne, či sú vaše problémy zapríčinené hyperaktívnym mechúrom zvlášť vtedy, ak počas dňa nemočíte často. Odporúčam prediskutovať ešte raz s vašim urológom vaše príznaky a celý priebeh ochorenia a potrebu prípadných ďalších vyšetrení.
späť na začiatok
24.05.2014, 09:33
 • Otázka: Preco moj urolog a ani ostatni doktori nemaju informacie ktore su v clanku MuDR Huvarovej http://panaceapraha.cz/files/BRUSINKY%209000mg%20studie%20MUDR.Huvarová.pdf Je tam popisany presne ten problem ktory od pol roka riesim s gynekologom a posledny mesiac aj s urologom..ake stastie ze som sa k tomu dostala. Dufam ze aj ostatnym pomoze.

 • Prof. Valanský: Citujete článok z roku 2001. Neskôr sa vedeckému dôkazu efektu brusníc na uroinfekciu venovalo viacero serióznych výskumov, žiaľ, efekt brusníc na uroinfekciu a jej prevenciu sa nepotvrdil. Aby som bol úprimný, je to ľúto aj mne. Kľúčová práca z r. 2012, ktorá o tom hovorí je na lekárskej web stránke PubMed http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23076891. Podobné sú aj závery článkov publikovaných po roku 2012.
späť na začiatok
15.05.2014, 19:58
 • Otázka: neviem naco tu pisem ked nik nevie odpovedat

 • Prof. Valanský: Dajte vedieť, či myslíte zodpovedať otázku, resp. dobre poradiť. Skúste eventuálne podrobnejšie opísať váš problém, bez toho sa nedá otázka zodpovedať vôbec.
späť na začiatok
15.05.2014, 17:26
 • Otázka: dobry den mam problem.chodim casto na wc aj cez den aj v noci. ale niekedy je to len nutkanie ale nevymocim sa a potom neskor ked idem tak hej. len co videm z wc po chvili mam nutkanie co stym? su niejake caje abo lieky? a prosim nepiste ze navstivit mam urologa to viem ale keby bola aj ina rada by som bol rad. dakujem

 • Prof. Valanský: Pri krátkom trvaní obtiaží by to mohlo byť zapríčinené infekciou, pri dlhom trvaní skôr funkčným problémom - tzv. hyperaktívnym močovým mechúrom. Rozlíšiť sa to dá len na základe klinického urolog. vyšetrenia (vyš. prostaty, moča, ultrazvuk), na vyšetrenie k urológovi vás poukáže váš praktický (obvodný) lekár.
späť na začiatok
04.05.2014, 12:54
 • Otázka: Dobry den, mam 37 rokov a uz asi 3 mesiace ma trapi nokturia. Chodim na toaletu 1-2 krat za noc. Vecer uz nepijem od 18,00 hod. Ziadne lieky neberiem a nemam ine zdravotne problemy. Preco? Velmi ma to trapi. Ďakujem.

 • Prof. Valanský: Jedno nočné močenie sa akceptuje ako normálny jav. Viac nočných močení môžu mať rôzne príčiny, najčastejšie sú nekvalitný spánok, hyperaktívny močový mechúr (častejšie močenie pre menšie jednorazové objemy) a nadmerným nočným vylučovaním moču (nočná polyúria). Pri zisťovaní príčiny začnite u vášho praktického lekára, špecialistom na túto problematiku je urológ.
späť na začiatok
03.05.2014, 16:03
 • Otázka: Casto chodim na toaletu

 • Prof. Valanský: Možných príčin je veľa a dajú sa spoľahlivo rozlíšiť a následne správne liečiť len vyšetrením u lekára, najlepšie je začať u urológa.
späť na začiatok
01.05.2014, 20:59
 • Otázka: dobry den v noci chodim 10 krat mocit A vzdy je to ako keby som nebola aspom pol dna mam diygnozu chronicky zapal mechura v septembri som bola operovana na chrbticu moze to mat nejaky vplyv dakujem

 • Prof. Valanský: S chrbticou by to mohlo súvisieť vtedy, ak tieto problémy začali v období pred resp. krátko po operácii. Môže to mať aj iné príčiny, ktoré sa dajú rozlíšiť jedine vyšetrením u lekára. Odporúčam vám preto čo najskôr ísť na urologické vyšetrenie, poukaz na vyšetrenie vám vystaví váš praktický (obvodný) lekár.
späť na začiatok
30.04.2014, 12:37
 • Otázka: chodim v noci aj trikrat,co mam uzivat,nepomozu bylinkove caje?

 • Prof. Valanský: Bylinkové čaje sú na časté nočné močenie škodlivé. Keďže príčin častého nočného močenia je viac, skutoťná príčina sa dá zistiť jedine klinickým vyšetrením, to znamená najlepšie vyšetrením u urológa. Pred vyšetrením zistite pomocou plastovej odmenej kuchynskej nádobky počas 2-3 dní aké maximálne/minimálne množstvá moču močíte na jeden krát a tiež koľko moču vylúčite počas spánku, t.j. asi oid 22.oo do 6.oo (vrátane prvého ranného močenia). Urológovi to uľahčí postup v diagnostike ako aj liečbe vášho prblému.
späť na začiatok
28.04.2014, 20:39
 • Otázka: už ma to vicerpava taham to takto 15 rokov bol som u lekara vsetki visledki su dobre kam sa mam obratit

 • Prof. Valanský: Nepíšete o čo ide, prepdokladám že o časté nočné močenie. Tento problém diagnostikuje a lieči urológ, na vyšetrenie potrebujete poukaz, ktorý vám vystaví váš praktický (obvodný) lekár.
späť na začiatok
28.04.2014, 11:48
 • Otázka: preco mam nocne mocenia a velmy casto

 • Prof. Valanský: Možných príčin je veľa a v prvom poradí treba vedieť, či je časté močenie spôsobené malými množstvami moču na jedno močenie (norma 350-400ml),alebo nadmernou nočnou tvorbou moču (norma je cca 550 ml). Ako je to u vás si merajte počas 2-3 dní močením do kuchynskej plastovej odmernej nádobky a s týmito údajmi treba potom ísť na urologické vyšetrenie (poukaz vám vystaví obvodný lekár).
späť na začiatok
27.04.2014, 11:41
 • Otázka: mam bolesti v spodnej casti chrbtice aj kostrce a tlaky v spodnej casti a stale nutkanie na mocenie

 • Prof. Valanský: Na zistenie príčiny častého močenia je najdôležitejšie urologické vyšetrenie, ktoré netreba odkladať, na vyšetrenie vás poukáže obvodný lekár. Je možné, že urológ vám odporúči aj gynekologické a neurologické vyšetenie.
späť na začiatok
25.04.2014, 15:25
 • Otázka: Ja by som chcela opýtať čo sa deje so mnou pretože posledný týždeň sa chodím vymočiť 3 krát alebo viac za jednu noc. A keď do cikam tak mám strašne bolesti v podbrušku a v moči je aj občas krv. Ale len trochu. Je to aj cez deň. Pred dvoma rokmi som bola naposledy na urologickok vyšetrení.

 • Prof. Valanský: Príznaky sú typické pre akútny zápal močového mechúra. Ešte dnes treba ísť na vyšetrenie k vášmu praktickému lekárovi alebo urológovi.
späť na začiatok
19.04.2014, 17:06
 • Otázka: potrebujem pomoc s hyperaktívnym mechúrom

 • Prof. Valanský: Uvádzate že ste už boli na urologickom vyšetrení. Pokiaľ nepoznám v takom prípade váš konkrétny problém, neviem vám dať vysvetlenie ani poradiť.
späť na začiatok
19.04.2014, 08:26
 • Otázka: Mám 69 rokov a mávam občasný nočný únik moču cca raz za týždeň(je to len cvrknutie)lebo okamžite sa zobudím. Chodím na ročné prehliadky urológovi. Večer vodu po 18,00hod už nepijem,nefajčím,nepijem alkohol.Ako sa dá tomu zabrániť?

 • Prof. Valanský: Môže to mať viacero príčin, k najčastejším patrí tzv. hyperaktívny mechúr. Treba sa o tom poradiť s vašim urológom ak o tom ešte nevie, zistenie príčiny bude vyžadovať prehodnotenie vášho urologického nálezu, je možné, že aj konzultáciu neurológa.
späť na začiatok
18.04.2014, 19:36
 • Otázka: Dobrý deň, lekár mi do správy napísal, že mám protrúziu močového mechúra, mohli by ste mi vysvetliť o čo ide? Po vymočení sa musím ešte vytlačiť trochu moču inak mi ešte samovoľne uniká.

 • Prof. Valanský: Vysvetlenie vám dá váš urológ, predpokladám že i ide o omyl. Postmikčné odkvapkávania moču (o čom píšete) sa nepovažuje za inkontinenciu.
späť na začiatok
18.04.2014, 19:30
 • Otázka: Dobrý deň. Včera som podstúpil Cystoskopiu, výsledok negatívny ale stále ma pri močení (aj 2hy den po zakroku) dosť reže močová trubica cca v polovici genitálu. Pár hodín po zákroku bola aj krv, tú však teraz uŹ nepozorujem. Pálenie je však veľmi intenzívne no po vymočení zmizne do minúty. Každopádne by som sa rád spýtal či je to normálne, a ak áno ako dlho môžu takéto ťažkosti pretrvávať. Ďakujem M.

 • Prof. Valanský: Predpokladám, že sa máte dnes už lepšie, ak horšie, zvážte konzultáciu urológa v pohotovostnej službe v nemocnici.
späť na začiatok
12.04.2014, 13:28
 • Otázka: Mám 4 - 5 krát močenie v noci

 • Prof. Valanský: Uvádzate že ste bol na urologickom vyšetrení, predpokladám, že pri tak častom nočnom močení máte predpísané lieky. Bez znalosti výsledku urologického vyšetrenia a popisu vašich obtiaží vám iba na základe stručného popisu vašich obtiaží žiaľ neviem dať žiadnu radu.
späť na začiatok
10.04.2014, 19:05
 • Otázka: Mám 64 rokov. Som po NCMP. Mám vysoký krvný tlak. Mám cukrovku II.typu (cukor v krvi 5,6%). Mám hyperpláziu prostaty. Mám psoriázu. Užívam lieky na tlak, na cukrovku, na prostatu. Cez deň vymočím cca 1l a v noci tiež cca 1l. Vstávam 3x až 4x. Čo môže spôsobovať veľkú nočnú tvorbu moču? Večer nejem, nepijem. Ďakujem za odpoveď.

 • Prof. Valanský: Liter moču za noc je veľmi veľa (u vás 50% z 24 hod. objemu!). Ide jednoznačne o tzv. nočnú polyúriu, pri vašej dobre kompenzovanej cukrovke zrejme zapríčinenú nedostatočnou tvorbou hormónu vasopresínu, alebo slabou citlivosťou obličiek na tento hormón. Liečba spočíva v podávaní syntetického hormónu - desmopresínu (Minirin Melt) a znižuje nočnú tvorbu moču o 50 aj viac percent. Predpis lieku a vaše sledovanie by mal zabezpečiť váš urológ.
späť na začiatok
04.04.2014, 06:57
 • Otázka: Dobry den prosim o radu. moj priatel ma 26 rokov a ked si vypije hoc len 2 piva a k tomu cca 1dcl tvrdeho tak sa v noci pomoci. Mal by navstivit urologa? alebo to moze byt prave tym alkoholom? za triezveho stavu sa mu to nikdy nestalo len ked si vypije. dakujem

 • Prof. Valanský: Neviem vám poradiť, podobné problémy nemajú s odborom urológia nič spoločné.
späť na začiatok
01.04.2014, 08:14
 • Otázka: dobry den chcel by som poradit co mam robit ked mam 24rokov a chodim kazdu noc 3-4krat mocit. a ked som bol stym u lekara tak sa len zasmial, tak co mam robit?

 • Prof. Valanský: Pokiaľ neprijímate nadmerné množstvo tekutín pred spaním a nemáte nekvalitný povrchný spánok, odporúčam vám poradiť sa s iným urológom.
späť na začiatok
31.03.2014, 18:58
 • Otázka: Dobrý deň poprosil by som vás o radu môj syn ma 23 rokov, a močové kamene ho trápia mal silne bolesti a skončil na urologickom vyšetrení v nemocnici, už je tam 4 dni ma len mali nalez kameňa bol na röntgen potom mu to rozdrobili, čo by mu pomohlo aby to rýchlo všetko vymočil aby sa zbavil tých rozdrvených kamienok, močopudné nápoje skúsiť? prosím o radu, prosím Ďakujem.

 • Prof. Valanský: K vašej otázke sa môže kvalifikovane vyjadriť jedine lekár, ktorý sa stará o vášho syna na urologickom oddelení.
späť na začiatok
28.03.2014, 10:15
 • Otázka: Dobrý deň poprosila by som o radu moja mama ma 83 rokov nočné močenie tak každe 2 hodiny má cukrovku cez den pije menšie množstvo tekutín zato večer si dá plný tanier polievky berie výživný doplnok Ive zo začiatku jej to aj pomahalo teraz už menej neviem ako by sa to dalo aspon trocha zlepšiť Ďakujem

 • Prof. Valanský: Tanier polievky nemôže byť jedinou príčinou tak častého nočného močenia. Diabetes je príčinou častého nočného močenia v 2 prípadoch - 1. nedostatočne liečenej cukrovke (zvýšenie hladiny cukru až večer resp. v nočných hodinách) a 2. nedostatočnom vyprázdňovaní mechúra resp. hyperaktívnom močovom mechúri (vtedy časté močenie cez deň aj v noci). Hyperaktívny močový mechúr je v tomto veku jednou z najčastejších príčin častého nočného močenia, zvlášť nepríjemné je v kombinácii s nočnou polyúriou. Zistenie príčiny problémov u vašej mamky je na jej praktickom lekárovi a urológovi, k možnostiam liečby sa neviem vyjadriť.
späť na začiatok
25.03.2014, 09:33
 • Otázka: jeden liter moču za noc nie je to veľ?

 • Prof. Valanský: Za predpokladu, že neprijímate nadmerné množstvo tekutín hlavne pred spaním, je to veľa. Za noc zdravý človek nemá vymočiť viac, ako 1/3 z 24 hod. množstva moču, čo je do 550 ml. Pri opakovane zistenom väčšom množstve sa poraďte so svojim urológom (nadmernú nočnú tvorbu moču znižuje desmopresin - Minirin tbl).
späť na začiatok
20.03.2014, 08:26
 • Otázka: Dobrý deň, konečne som sa odhodlal poprosiť vás o radu. Ide mi aj o to, že tomu nerozumiem. Takže stručne: 1. Pri inej operácii nastal rozvoj septického šoku s MODS s reziduálnym poškodením obličiek v 3B štádiu podľa K/DOQI. 1. O rok mi bol vyoperovaný kameň z pravej obličky, pričom mi bolo vykonané zavedenie endoprotézy do pravého močovodu s prekonaním stenózy pyeloureterálnej junkcie. 2. Endoprotézu mi vybrali ale stenóza tam je. 3. Od začiatku novembra 2013 doteraz prekonávam a liečim pod dohľadom urológa pravidelne infekty v močových cestách. Už len z toho som nešťastný. 4. Absolvoval som vyšetrenia prostaty - negatívne. 5. Čo ma trápi subjektívne to je časté močenie v noci - počas 10 hodín 5-7 krát, čo ma dosť vážne unavuje. Viete mi poradiť?

 • Prof. Valanský: Vo vašom prípade ide o zložitú situáciu a na extrémne častom nočnom močení sa tu zrejme podieľa súčasne viacero faktorov - nižšia funkčná kapacita mechúra, hyperaktívny mechúr, nadmerná nočná tvorba moču, prípadne porucha spánku. Na to vám vie dať odpoveď jedine urológ, ktorý vás lieči.
späť na začiatok
19.03.2014, 09:25
 • Otázka: Dobrý deň, mém 53 rokov.1 cely rok somužívala SPASMED, pred tým ako som ho začala užívať som chodila v noci na WC 3-4 x. Počas uživania liekov iba 1 x za moc. Lekár usúdil,že vysadí u mňa Spasmed. Už cca 2 týždne ho neužívam a zase chodím na WC v noci 2- 3 krát.Mám pokračovať v užívaní liekov? Ďakujem za pomos.

 • Prof. Valanský: Ak bol tak výborne účinný, treba ho užívať naďalej.
späť na začiatok
18.03.2014, 05:26
 • Otázka: VNOCI STAVAM AJ 6.7.KRAT LIEKY HTC HEXAL25mg MI NEPOMAHAJU

 • Prof. Valanský: HTC Hexal nie je liek na liečbu častého nočného močenia. Možnosti liečby musíte ešte raz prediskutovať s urológom, pre úspešnú liečbu je rozhodujúci výsledok urologického vyšetrenia.
späť na začiatok
16.03.2014, 14:53
 • Otázka: Dobrý deň,mám 28 rokov. Chcela by som Vás poprosiť o odbornú radu. Absolvovala som už 3x IVF, no neúspešne. Môže byť problémom pre uchytenie embrya aj časté močenie niekedy 4-5x počas noci? To, že sa v noci často budim s plným močovým mechúrom som nikdy nepovažovala za nejaký vážny problém až teraz, keď mám problém s otehotnením. Je podľa Vás potrebné, aby som išla na urologické vyšetrenie? Môžu to odstrániť cviky na posilnenie panvoveho dna? Ďakujem za pomoc.

 • Prof. Valanský: Jedno nočné močenie je normálne, ojedinelé sa vyskytujúce časté nočné močenie nezvykne súvisieť s funkčným ochorením močových ciest. Potrebu urologického vyšetrenia musí posúdiť vo vašom prípade gynekológ.
späť na začiatok
16.03.2014, 11:07
 • Otázka: Dobry den mam 23 rokov a mam problemi kazdy vecer ked idem spat idem na wc,ale aj tak priebehu 7-8 hodinoveho spanku sa prebudim este medzi tym raz az 2 krat na mocenie nevimocim velke mnozstvo ale predsa...Som objednany u urologa o 2 tyzdne len bojim sa aby som nemal prostatu podla vas je pravdepodobne ze v mojom vekuje mozne mat prostatu? Alebo to moze byt viac veci co mi to sposobuje...??ja to uz mam urcite ookolo 5 rokov mozno viac myslel som si ze to je normalne ist raz dva krat za noc na Wc. Vopred Dakujem za odpoved.

 • Prof. Valanský: Jedno nočné močenie sa nepovažuje za chorobné, rovnako aj ojedinelé 2 nočné močenia. Nie je dôvod na obavy, urologické vyšetrenie nebude bolestivé.
späť na začiatok
15.03.2014, 10:09
 • Otázka: Dobry den mam 28 rokov a stava sa mi ze ked sa ideme bavit aj ked nevypijem vela 5 piv alebo 3dcl tvrdeho alkoholu, chodim potom casto mocit po poziti tak 1x za 45 min. no najhorsie je ked si uz lahnem spat zaspim tak tvrdo ze sa zobudim uz len na to ze som sa pomocil, stava sa mi to castejsie a citim sa dost neprijemne, v mladosti som chodil k psychiatrovi , potom to preslo a zacalo to po 25ke opat najprv raz za rok potom sa to stupnovalo , ale ak som triezvi tak nemam problem vypit aj 2 litre vody a lahnut si a zobudim sa na to ze mi treba ist na wc ale pocas nie triezveho stavu sa to stava bezne, dakujem

 • Prof. Valanský: Aj tu platí, že všetko s mierou. Tolerancia na alkohol nie je u každého rovnaká.
späť na začiatok
10.03.2014, 22:27
 • Otázka: Dobrý deň mám 19 rokov a mávam častý zápal močových ciest niekedy aj 2 krát do mesiaca. Chodím k lekárke (nefrologičke), jem brusnice v akejkoľvek podobe. Chcem sa spýtať či na to môže mať vplyv aj stravovanie a ak ano ako by som sa mala začať stravovať aby som predchádzala zápalom?

 • Prof. Valanský: Asi vás sklamem, ale výskumy definitívne potvrdili, že brusnice v akejkoľvek podobe sú v liečbe močovej infekcie neúčinné. Podstatné pri opakovaných zápaloch močových ciest je liečba infekcie na základe kultivácie moču a citlivosti baktérie na antibiotiká. Vzhľadom na recidivujúce infekcie vám odporúčam absolvovať aj urologické a gynekologické vyšetrenie.
späť na začiatok
09.03.2014, 14:48
 • Otázka: dobry den,mam 32rokov.bola som na urologii,nefrologii,gynekologii,vsezko je v poriadku a aj napriek tomu idem aj5x cez noc na zachod.priblizne od6 hod.rano idem kazdych 20min.uz par dni beriem Minirin,ale nepomaha.co mam este urobit.dakujem

 • Prof. Valanský: Predpokladám, že váš príjem tekutín nie je nadmerný (vtedy je množstvo moču za 24 hod cca 1.6 litra). Čo sa týka Minirinu je dôležité vedieť, že nástup jeho účinku (pokles nočnej tvorby moču)je postupný a trvá to aj 3-4 týždne (až potom sa môže zvýšiť jeho dávka). Pri ranom močení meraním zistite, aké maxim. množstvo moču dokážete zadržať v mechúri, resp. koľko moču vyprodukujete v tomto čase (norma za 1 hod. je 50-60ml). Pre vášho urológa sú to veľmi dôležité údaje.
späť na začiatok
05.03.2014, 20:53
 • Otázka: Mám 52 rok.asi 1,5 roka problém s moč.Bral som dlhodobo prírodne produkty na prostatu , no pred mesiacom som navštívil urologa.Prostata je mierne zv.beriem Alfuzosin Sandoz 10mg.-zatial nezaberá...Časté močenie mám cez den aj v noci/pred vymočením pocitujem štípanie.Pracujem v studenom a vlhkom prostredí -čo možno prispieva k mojim problémom.Dakujem za konzultáciu...

 • Prof. Valanský: Alfuzosin nie je liekom na časté močenie, ale zlepšenie prúdu moču resp. neúplného vyprázdňovania mechúra spôsobeného zväčšenou prostatou. Druhotne vedie aj k zníženie frekvencie močenia. Inou príčinou častého denného a nočného (okrem nadmerného príjmu tekutín!) je hyperaktívny močový mechúr a pokiaľ nie je zapríčinený zväčšenou prostatou, tak Alfuzosin nebude mať na obtiaže žiadny efekt. Spomínate štípanie pri močení, čo môže ukazovať na zápalový pôvod obtiaží. S týmito alternatívami určite pracuje aj Váš urológ a podľa výsledkov ďalších vyšetrení vás bude event. korigovať liečbu. Ak by sa obtiaže nepodarilo upraviť ani potom, odporúčam vám prípadne konzultovať iného urológa.
späť na začiatok
03.03.2014, 09:59
 • Otázka: Dobrý deň, mám 2 ročného syna s poškodenými obličkami-momentálne s ľavou aj pravou urostomiou. Po poslednom vyšetrení-cystoskopia a cystografia sa zistila mala kapacita mechura a veľký tlak, preto nám bolo nariadené cievkovanie 5x/deň + užívanie lieku mictonetten.Od tohto vyšetrenia evidujem na okrajoch obidvoch stomii podráždenie, ktoré sa po pár dnoch rozšírilo skoro po celom tele-drobný svrbiaci výsyp.-doteraz sme so stomiami(2r) nemali žiadny problém. Mohlo toto podráždenie-kožné problémy spôsobiť vyšetrenie-prípadne lieky Mictonetten?-neviem aké roztoky v nemocici používajú pri upchávaní stomii v prípade cystografie...? a taktiež čo sa týka lieku-v príbalovom letáku som nič také nenašla. Nevedeli mi poradiť ani v lekárni, ani naša dr.-tá si myslí že je to práškom. Ja som si istá že práškom to nebude.

 • Prof. Valanský: Nie som špecialista na takéto problémy, preto sa v podobných situáciách radím s kožným lekárom, čo odporúčam aj v prípade vášho syna.
späť na začiatok
27.02.2014, 19:54
 • Otázka: Prepacte,pred chvilou som Vam dala nejasnu odpoved.Som 68 rocna dochodkyna,liecim sa na vysoky tlak,som pravidelne 2 krat do roka na interom vysetreni,cukrovku nemam.Tieto problemy s nocnym mocenim mi zacali po prechode,ale bolo celkom v norme-asi 3 krat za noc,no asi pred rokom,ked som mala prvy krat v zivote zapal mocoveho mechura,po vylieceni antibiotikami,po case mocenie zhustlo plus pridruzila sa pri kasli,kychani a dvihani predmetov inkontinencia,co je este neprijemnejsie ako caste mocenie,pokial som doma.Bojim sa od leta nakolko chodime s partiou na ryby a sme vonku pri vode tyzden min.-(ja spavam v aute(Urolog povedal ,ze s oblickami problemy nemam.Dakujem.

 • Prof. Valanský: Unikanie moču pri kašli, kýchaní predmetov a kýchaní (stresová inkontinencia) ak je závažnejšieho stupňa sa v 80-90% úspešne lieči operačne, operácia v 50% pomôže aj na časté močenie. O vhodnosti operačnej liečby u vás sa poraďte s urológom, ktorý robí tieto operácie bežne.
späť na začiatok
27.02.2014, 19:37
 • Otázka: v lepsom pripade kazde 2 az 3 hodiny,niekedy ani nie 2 hodiny.

 • Prof. Valanský: Aký bol výsledok urologickéhovyšetrenia a aké liekz užívate?
späť na začiatok
22.02.2014, 10:24
 • Otázka: mám 56 rokov psa 0,83

 • Prof. Valanský: Výborný výsledok.
späť na začiatok
20.02.2014, 23:38
 • Otázka: Dobrý večer,mal som dlhšiu dobu problémy so zápalom prostaty a častým močením. Teraz je to už celkom dobre, pomohli mi aj Vaše odporúčania v poradni.Mal som aj príznaky hemeroidov ( občas bolesť, svrbenie, mokvanie), ktoré som si sám liečil čapíkmi. Mal som pocit, že hemeroidy mali niekedy vplyv aj na prostatu a tým na močenie hlavne keď sa mi príznaky zhoršili, vtedy močenie tiež a naopak. Môže to byť len môj subjektívny pocit alebo na tom niečo je, keďže konečník je anatomicky blízko prostaty a v prípade zápalu hemeroidu alebo konečníka môže tento zápal ovplyvniť aj prostatu? Bolo by vhodné ísť okrem urologického aj na ďalšie vyšetrenie ak sa mi močenie opäť zhorší? Ďakujem

 • Prof. Valanský: Zapálené hemoroidy môžu vyvolať podráždenie prostaty, opakovane som sa s tým stretol najmä vtedy, ak mal pacient aj trhlinku konečníka (fissura ani). Úspešná liečba hemoroidov na dlhší čas nie je jednoduchá, mäkká stolica a dôsledná hygiena (dôkladné umytie po každej stolici) sú pre to iba základným predpokladom. Poraďte sa s proktológom ako ďalej.
späť na začiatok
18.02.2014, 16:08
 • Otázka: mam 64 rokov, su noci ked chodim 4 - 5 krat mocit. Dnes mi nahodne zistili zdvojenu ladvinu- moze to mat suvis ?

 • Prof. Valanský: Súvis to nemá. Príčin častého nočného močenie je viac a dajú sa rozlíšiť len pri lekárskom, najlepšie urologickom vyšetrení (treba mať poukaz od obvodného lekára). Ešte pred vyšetrením vám odporúčam počas 3 dní zakaždým močiť do plastovej kuchynskej odmernej nádobky a zapisovať čas močenia a vymočený objem. Údaje pomôžu urológovi ako pri diagnóze tak aj liečbe vašich problémov.
späť na začiatok
14.02.2014, 11:52
 • Otázka: môžem užívať liek keppra a liek eurin? Mám problém aj s erekciou. DAKUJEM.

 • Prof. Valanský: Na to sa musíte spýtať lekára ktorý vám predpisuje keppru. Liečba porúch erekcie je v kompetencii sexuológa.
späť na začiatok
14.02.2014, 00:10
 • Otázka: Dobry vecer pan profesor. Pisala som Vam o mojich tazkostiach s MM dna 3.11.2013,13.11.2013 a 24.11.2013. Odvtedy som absolvovala MRI malej panvy, s negativnym vysledkom. Vzhladom k tomu, ze vsetky vysledky dopadli vo vztahu k mocovemu mechuru dobre, vec bola medicinsky uzavreta s tym, ze sa u mna jedna o psychosomaticku poruchu. Beriem urologicky liek Vesicare proti nutkaniu, a dalej psychiatricke lieky a to Cymbaltu, ale aj Xanax a Lexaurin. Okrem Cymbalty, ktoru mam brat minimalne rok, mozem podla svojho uvazenia znizovat davku ostatnych liekov podla toho ako sa citim, ale pomaly a opatrne. Vyskusala som, ale priznaky sa mi vratili. Sice nie v takej intenzite, ale citila som dyskomfort. Nastupila som do prace,ale to mnozstvo liekov ma velmi unavuje . Postupne si vask moje telo zacina zvykat a uz aspon nie som taka oblbnuta ako na zaciatku. Moj urolog mi ale poradil, aby som predsa este vyskusala aj gynekologicku liecbu tabletkami s niizsim obsahom estrogenu, kedze som uz rok po prechode a moze to suvisiet aj s ubytkom estrogenu. Gynekolog je vsak skepticky a tvrdi, ze moje tazkosti su urologicke a nie gynekologicke. Ja ale verim skor mojmu urologovi, pretoze mi povedal, ze vzapati po mne mal podobnu pacientku, ktorej pretrvavali priznaky zapalu MM aj po prelieceni ATB tak ako mne. Aj ona absolvovala cely rad vysetreni, vsetko negativne a aj ona skoncila u psychiatra a u gynekologa, ktory jej tabletky dal. Moja otazka znie. Mam zmenit gynekologa, ku ktoremu chodim uz 20 rokov? Nemoze skutocne aj prechod sposobovat taketo problemy s MM ako som mala ja? Mali ste niekedy podobny pripad? Nikdy som netrpela zapalmi MM, teraz som stale urologicky sledovana, ale odkedy som v prechode , ktory neprisiel postupne , ale nahle, mam problemy aj s klbami a so vsetkym. Dakujem za Vasu odpoved a trpezlivost.

 • Prof. Valanský: V provom rade si musíte uvedomiť, že nemáte urologické ochorenie, ktoré ohrozuje váš život. Poraďte sa aj s klinickým psychológom, bez psychiatrickej liečby sa však nezaobídete. K celkovej liečbe estrogénmi sa nevyjadrujem, na to sú špecialisti gynekológovia.
späť na začiatok
12.02.2014, 16:33
 • Otázka: Mam 35 rokov. Na toaletu chodim väcsinou pred spanim (23:00), raz, dva razy v noci a skoro rano (okolo 6:00). V poslednych 1,5 roka som si vsimla aj velmi slaby prud mocu, akyby sa mu nechcelo von (hlavne rano). No a nakoniec aj ked si lahnem spat tak asi po piatich minutach lezania sa dostavi chlad v oblasti obliciek. moze to nejako spolu suvisiet? Dakujem

 • Prof. Valanský: Hlavným dôvodom na vzšetrenie u urológa je slabý prúd moču (ak je to vždy, nielen vtedy, ak vymočíte malé jednorazové množstvo). Súvislosť s pocitom chladu v oblasti obličiek nevidím.
späť na začiatok
12.02.2014, 12:03
 • Otázka: Dobrý deň, moja 3,5 ročná dcéra má posledný mesiac problém s častým močením, na WC chodí každých 15 min, občas vydrží dlhšie. Boli sme na vyšetrení aj u nefrológa, sono, krv aj moč má v poriadku. Na odporúčanie lekára teraz užíva Peritol. Prosím o radu, čo v takomto prípade robiť. Ďakujem

 • Prof. Valanský: Odporúčam vám konzultovať detského urológa, ktorý je špecializovaný na diagnostiku a liečbu obtiaží tohto typu.
späť na začiatok
12.02.2014, 07:28
 • Otázka: Dobry den posledne 3 mesiace sa kazde dve hodiny budim na to ze musim ist na WC mocit

 • Prof. Valanský: Príčin to môže mať viac, po troch mesiacoch trvania pri štandardnom pitnom režime je už dôvod na konzultáciu urológa (bez vyšetrenia sa príčina obtiaží zistiť nedá).
späť na začiatok
12.02.2014, 07:07
 • Otázka: Dobré ráno, jednu noc sa mi už stalo, že som potreboval ísť na malú potrebu a v zápätí ešte asi 2x znovu hoc len kvôli pár kvapkám, no túto noc (šiel som spať okolo 3:15) chodím doteraz tak 3x za hodinu na Wc (raz pár kvapiek,inokedy normálne množstvo), prakticky som nespal a už som z toho mierne nervózny. Večer som pil Kofolu v kombinácii s nechtiac spraveným žltým čajom. Viete mi prosím objasniť čo sa deje a ako ďalej postupovať?

 • Prof. Valanský: Z tejto epizódy nei je možné odhadnúť, čo je príčinou vašich obtiaží, zlvášť ak ste išiel spať o 3:15. Konzultovať urológa stojí za to jedine v prípade pretrvávania obtiaží.
späť na začiatok
10.02.2014, 16:20
 • Otázka: Dobrý deň, mám 25 rokov. Chodil som často močiť, budil som sa aj v noci a mal som občasné mierne bolesti semenníkov. Bol som na urologickom vyšetrení a bol mi zistený zápal prostaty. 15 dní som bral medociprin plus prostakan, ktorý mám užívať ešte 3 mesiace. Močiť už tak často nechodím, v noci sa niekedy zobudím, niekedy nie, skôr už nad ránom, ale bolesti v podbrušku a semenníkov nepobudli, skôr po dobratí liekov ich cítim častejšie. Je to normálne, resp. je liečenie až také zdĺhavé, alebo by som mal znova navštíviť urológa. Ďakujem

 • Prof. Valanský: Liečba zápalu prostaty môže vyžadovať dlhší čas a vyžaduje trpezlivosť pacienta aj lekára. Súvislosť medzi pretrvávaním bolestí v podbrušku a semenníkoch a prípadnou ešte nedoliečenou prostatitídou musí posúdiť urológ, ktorý vás lieči.
späť na začiatok
10.02.2014, 13:01
 • Otázka: Moja mama má 83 rokov. Veľa krát v noci musí ísť močiť, niekedy aj každú jeden a pol hodinu. Pred spánkom pije len malé množstvo tekutín. Cez deň chodí možno len dvakrát za deň. Cukrovku nemá zistenú. Po operáciách zlomeniny v stehennej kosti a následne nepriechodnosti tenkého čreva spred piatych rokov užíva lieky na riedenie krvi, na spružnenie ciev dolných končatín a lieky na podporu srdcovej činnosti.

 • Prof. Valanský: Z toho čo píšete je zrejmé, že vša mama má nadmernú nočnú tvorbu moču (nočná polyúria). Môže to mať viac príčin, patrí k nim zlyhávanie pravého srdca (spojené je to s opuchmi a lieči to kardiológ). Inou príčinou nočnej polyúrie je nedostatok antidiuretického hormónu, čo sa účinne lieči desmopresinom (Minirin Melt tbl), problémom je, že v tak vysokom veku sa jeho užívanie neodporúča. Ak jej nezlyháva srdce, skúste zlepšiť situáciu donútením organizmu na presun výdaja tekutín počas dňa. Spočíva to v úprave pitného režimu, konkrétne presunutí vypitia cca 80% tekutín z celodenného množstva do 14.oo, príjem zastaviť 2-3 hod pred spaním. Pokiaľ užíva močopudný liek, nemala by ho užívať ráno ako je to obvyklé, ale poobede okolo 16oo (len so súhlasom kardiológa, či internistu). Nástup efektu týchto opatrení môže trvať aj viac týždňov, hodnotí sa to pomocou mikčného denníka, ktorý si môžete stiahnuť z tejto webovej stránky. O úprave pitného režimu informujte ešte pred jeho začatím praktického lekára vašej mamy.
späť na začiatok
05.02.2014, 10:05
 • Otázka: liek keppra a liek eurin

 • Prof. Valanský: ?
späť na začiatok
04.02.2014, 17:06
 • Otázka: Mám 53 rokov. Nepravidelne mám časté denné ako aj nočne močenie. Prostatu mám v poriadku. V exprimáte som mal diagnostikované Corynebacterium sp.Rodičia mali cukrovku II, typu. Nemôžu to byť prvé varovné príznaky cukrovky alebo zhoršenej činnosti obličiek? Krvné testy mám zatiaľ OK. Nie je čas na prehodnotenie životosprávy?

 • Prof. Valanský: Prirodzenou príčinou kolísania frekvencie močenia sú rozdiely v objeme príjatých tekutín / ovocia, strát tekutín potením a stolicou (v chladnom období je výdaj moču vyšší ako v horúčave). Cukrovka zvyšuje objem moču a frekvenciu močenia až vtredy, keď sa dostáva do moču cukor, čo u vás možno po vykonaných vyšetreniach teraz spoľahlivo vylúčiť. Preventívne vyšetrenia pri tak ľahkých obtiažach stačí robiť raz za 3 roky.
späť na začiatok
30.01.2014, 14:51
 • Otázka: co je dobre na rezak

 • Prof. Valanský: Urologické vyšetrenie a liečba.
späť na začiatok
28.01.2014, 15:10
 • Otázka: dobrý deň, mám 25 rokov a s nočným močením mám problémy už niekolko mesiacov. U urologa som bola ale všetko som mala v poriadku ked som mu povedala že idem za noc aj 10 krát močiť nechcel mi veriť.Celý deň som v práci a ked konečne prídem domov a lahnem si do postele začne to a ja na další deň som maximálne vyčerpaná a nevládzem. Nemám to každú noc ale dosť často sa mi to opakuje a už naozaj neviem na koho sa mám obrátiť aby konečne to všetko skončilo. Mohli by ste mi poradiť na koho by som sa mala obratiť a na aké vyšetrenia mám isť kedže u urologa mam všetko v poriadku a gynekologička mi raz povedala že mám ootočenú maternicu naopak a dosť často sa mi vyskytujú cysty či to nemôže byť spôsobené aj tým? Dakujem

 • Prof. Valanský: Tak výrazné obtiaže výlučne počas noci sú neobvyklé a aj keď sa objavia, spravidla aj rýchle ustúpia. Pri hľadaní príčiny je prvoradé vedieť, či to súvisí s poruchou funkcie mechúra, nadmernou nočnou tvorbou moču alebo inými príčinami, napríklad poruchou spánku. Robí sa to pomocou mikčného denníka, do ktorého si pacient zaznamenáva odmerané jednorazové objemy moču a množstvo prijatých tekutín počas 2-3 dní. Denník si môžete stiahnuť z tejto webovej stránky, sú tam aj inštrukcie ako postupovať. S nameranými údajmi treba znovu konzultovať vášho urológa. Bude záležať od výsledkov, či vás bude liečiť sám, alebo vás poukáže k inému špecialistovi.
späť na začiatok
26.01.2014, 19:32
 • Otázka: beriem lieky ciphin,moze tento liek sposobovat caste mocenie alebo cukor v krvy a v moci?

 • Prof. Valanský: Časté močenie má veľa príčin, patrí k nim aj cukrovka a infekcia mechúra, Ciphin určite nie.
späť na začiatok
26.01.2014, 19:17
 • Otázka: Dobrý deň, mám dlhodobo problémy s močením. Mám 57 rokov a moje problémy začali už v detstve. Do 4 rokov som sa v noci pomočovala. Po tridsiatke som začala trpieť inkontinenciou, ktorej som sa zbavila po operácii mechúra. Okolo štyridsiatky to začalo znova a teraz (v56r.) sa pridružilo aj časté nočné močenie, keď mám problém dojsť na toaletu bez toho aby som nerobila za sebou mokrú stopu. Mám ešte nádej na zlepšenie?

 • Prof. Valanský: Nádej na zlepšenie existuje vždy. Neuvádzate akú liečbu máte za sebou, takže na vašu otázku vám presnejšiu odpoveď dať neviem. Vo vašom prípade by bolo najlepšie, ak by ste absolvovali vyšetrenie u skúseného urológa špecialistu na urodynamiku, títo pracujú na urologických pracoviskách vo fakultných resp. univerzitných nemocniciach.
späť na začiatok
23.01.2014, 16:19
 • Otázka: Mam pocit plneho mechura Nemozem sa uplne vyprazdnit.iba po troche a stale hlavne v noci neviem co robit Chodim aj kazdu hodku.ako sa to lieci.postup a ci sa to este da ked je to uz dlho.vdaka

 • Prof. Valanský: V prvom rade treba zistiť, čo je príčinou vašich obtiaží a to sa dá jedine urologickým vyšetrením, ktoré by ste mali absolvovať čo najskôr.
späť na začiatok
21.01.2014, 09:08
 • Otázka: Dobrý deň, spať chodím okolo 23,00 hod. idem na WC. V noci sa zobudím každé dve hodiny na WC. Mám 64 rokov, nedávno som bola na preventívnej prehliadke ale lekár mi nehovoril nič. Je pravda, že dosť pijem a niekedy aj neskoro večer.

 • Prof. Valanský: Nadmerný príjem tekutín tekuítn je jednou z príčin takýchto obtiaží. Normálnemu príjmu zodpovedá 1,6 litra moču za 24 hod., neodporúča sa piť a jesť ovocie 2 hod. pred spaním. Ak aj pri takom pitnom režime budete v noci močiť tak často, merajte si množstvo moču, ktoré vymočite v čase nočného spánku, nemá to byť viac ako 500 ml. Pretrvávanie viac ako jedného nočného močenia aj pri normálnom príjme tekuítn je dôvodom na absolvovanie urologického vyšetrenia.
späť na začiatok
19.01.2014, 00:08
 • Otázka: Dobry den. Pred dvomi dnami mi operacne odstranili konkrement z mocovodu. Bolesti uz velmi nemam ale mam neustale nutkanie na mocenie, kazdych 10 minut. Zo zaciatku je moc krvavy, potom uz nie. Strasne musim tlacit, aby som vymocil trosku mocu a za par minut sa to opakuje. Je to normalny jav ? Kedy to odozneje ? Som uz velmi vycerpany. Dakujem.

 • Prof. Valanský: dúfam, že sa už máte po toľkých dňoch lepšie, podobné pooperačné obtiaže spravidla ústúpia do niekoľkých dní. Ak nie, o informáciu a radu by ste sa mal obrátiť na urológa, ktorý vás operoval.
späť na začiatok
15.01.2014, 16:51
 • Otázka: Dobrý,moj 8 rocny syn pocas 45 min. zajde 3x na WC,moci iba kvapky.Vecer sa budi cca 7x,ked som mu chcela odobrat vzorku mocu bolo to len par kvapiek co mi namocil do flasticky.Pediatricka nenasla bielkoviny v moci(ziadne anomalie),vysetrenie robene v ambulancii cez papierik.Predpisala Biseptol,aj napriek,ze moc bol v poriadku.Kazdy den ma 90min.aktivny trening futbalu.Nemoze ist o pretazenie organizmu?

 • Prof. Valanský: Podobné príznaky môžu spôsobiť aj funkčné poruchy dolných močových ciest. Príznaky sú veľmi výrazné a preto odporúčam neodkladne absolvovať vyšetrenie u detského urológa, o mojom odporúčaní informujte pediatričku vášho syna.
späť na začiatok
11.01.2014, 07:10
 • Otázka: Ja mám opačný problém, veľa vody vypijem a málo vody vylúčim. Teda až niekedy cez noc idem ale tiež nie veľa. Pijem a som stále smädný. Pijem väčšinou čaje, viete mi poradiť? Mám 17 rokov.

 • Prof. Valanský: Pokiaľ by to bola pravda, po dlhšom čase by ste musela mať opuchnuté celé telo. Normálnemu príjmu tekutín zodpovedá za 24 hod. 1,6-1,8 litra moču, na jedno močenie je to 3-4 dcl, teda cca 5-6 močení za deň. Nadmerný smäd môže byť aj príznakom choroby, preto vám odporúčam poradiť poradiť sa o vašom probléme aj s vašim praktickým lekárom.
späť na začiatok
10.01.2014, 16:33
 • Otázka: DOBRI DEN CHCEM SA SPYT JA MAM PROBLEMI Z MOENIM POCAS DNA CHODIM AJ 10 KRAT ALE CEZ NOC VOBEC CO TO ZNAMENA

 • Prof. Valanský: Záleží na tom, koľko vypijete tekutín počas dňa. Za 24 hod. sa odporúča vypiť 1,5- 2 litre, na jedno močenie by ste mali byť schopná vymočiť cca 3-4 dcl moču, ak je to podstatne menej, odporúčam vám absolvovať vyšetrenie u urológa.
späť na začiatok
09.01.2014, 09:59
 • Otázka: Dobry den, uz som tu raz pisal, len sa chcem este spytat, ze ked mi urolog uvadza diag. Neuromuskularna dysfunkcia MM, ci to znamena hyperaktivny mechur. Nezaberal mi Spasmed, ani Vesicare, teraz mi dal Zabcare. Ma zmysel uzivat Zabcare, ked mi Vesicare nezabral ani po vyuzivani dvoch baleni, nie je to ta ista aktivna latka? Alebo treba uzivat velmi dlhodobo, aby to zabralo? Myslite, ze by malo zmysel skusat este iny druh liekov (ake)? Moze byt moja diagnoza psychickeho povodu, ked mam bipolarnu poruchu v depresivnom stadiu? Urolog nenasiel ziadne fyzikalne nalezy, robil mi vela vysetreni. Malo by zmysel vysetrit oblicky, pripadne stitnu zlazu, alebo co by som este mal podstupit. Mam aj poskodene platnicky chrbtice, nemoze mat aj to vplyv? Dakujem.

 • Prof. Valanský: U vás môžu tieto problémy spôsobovať viaceré príčiny súčasne. Keďže vám zlyháva farmakol. liečba, treba urobiť kompletné urodynamické vyšetrenie (mikčnú cystometriu). Nepamätám si, či ste to mal robené. Čo sa týka dg. neuromuskulárnej dysfunkcie, do tejto skupiny patrí aj hyperaktívny mechúr.
späť na začiatok
08.01.2014, 21:15
 • Otázka: Dobrý deň pán doktor. V októbri som prekonala silný zápal moč.ciet. Aj po vybratí ATB sa necitim v poriadku. Často chodím močiť hlavne v noci.Krvné výsledky som mala po vybratí ATB dobré. A keďže som mala aj bolestí v podbrušku, bola som aj na gyn.vyšetrení, kde mi p. doktor zistil karunkulu. V noci chodím močiť 3-4 krát. Môže byť karunkula príčinou častého močenia? A ešte by som chcela vedieť, či si karunkulu musím dať odstrániť a či je to bolestivý akt. ´Dakujem za odpoveď.

 • Prof. Valanský: Karunkula takýto problém nespôsobuje. Celkový príjem tekutín upravte tak, aby ste za 24 hod. vymočila cca 1,6 litra moču, 2-3 hodiny pred spaním nepite a nejedzte ovocie. Ak sa to nezlepší, treba opätovne konzultovať vášho urológa.
späť na začiatok
08.01.2014, 18:55
 • Otázka: Dobry den, mam 50 rokov a momentalne sa liecim na karcinom prsnika. Mam za sebou 4 CHT FEC, teraz som absolvovala 16 oziarov, este ma caka 10. S castym mocenim v noci som nikdy nemala problem. V poslednom case musim v noci ist aj 2-3 krat.je pravda ze vela pijem, ale viac ako 2litre nie. Pijem casto vodu s citronovou stavou. Mohla tuto zmenu sposobit agresivna liecba, ktoru som prekonala a nejako poskodit oblicky? Je mozne ze sa tento stav upravi? Vopred vam dakujem za odpoved.

 • Prof. Valanský: Je nepravdepodobné, že nočné močenie súvisí s chemoterapiou. Začnite zastavením príjmu tekutín a ovocia 2-3 hod. pred spaním, ak to nebude mať efekt, konzultujte urológa (presnejšie príčina nočného močenia sa dá stanoviť jedine pri objektívnom lekárskom vyšetrení).
späť na začiatok
08.01.2014, 10:23
 • Otázka: Dobrý deň, mám 34 rokov a mám problemy s častým močením. Aj cez den (cca 8-10x) aj cez noc (2x), aj keď cez den vypijem cca 4 litre tekutin, a pred spánkom mozno este tak 3deci bilinkového caju... Pocas dna mi chodenie na WC nerobi problem asi z dôvodu prísunu spomínaných tekutín, no v noci idem na WC 2x (naprogramovane ako hodinky okolo 2:00 a 5:00). Nemám uz vecer pit radsej nič? Za posledného pol roka sa mi zhoršila aj erekcia, vobec nevydrží a velmi ma to trapi. Pred rokom ma seklo a zistili mi vysunutie platniciek medzi 3a4 a 4a5 bedrovým stavcom a dotiky nervov pri oboch platničkách. Može to byt prícina časteho močenia a straty erekcie, kedže to je v bedrovej oblasti? Alebo to moze byt nieco vnutorné (kamene, zužené trubice)? Alebo hľadať príčinu v inom. Mam aj mensiu fyzicku aktivitu, lebo mam kancelarsku pracu a kvoli zisteným dotykom nervou s platnickami som šport odsunul na vedlajsiu kolaj. Vedeli by ste mi prosim poradit? je mi neprijemne chodit za obvodnou doktorkou a toto jej vyrozpravat :-/ ...Moze sa to napravit zlepsenim zivotospravy, volne dostupnými liekmi alebo svysenou telesnou aktivitou (športom)?

 • Prof. Valanský: Evidentne máte nadmerný denný prísun tekutín. Normálnemu príjmu tekutín zodpovedá cca 1,6-1,8 litra moču za 24 hodín. Čo sa týka poruchy erekcie, odporúčam vám konzultovať urológa- špecialistu v odbore andrológia.
späť na začiatok
06.01.2014, 04:46
 • Otázka: Zdravim, muz 31 roko.Mam problemy s castim mocenim cez den tak 14 krat a v noci 2 az 3 krat.Bol som aj u urologa a zistil ze mam zuzenu trubicu madzi mechurom a prostatou vraj najhorsie miesto.Poslal ma na operaciu ale tam ma odbili s tym ze oni mi to mozu narezat ru trubicu ale vravi doktor ze ale ako sa ta rana zahoji? Vravi ze jazvou a moze sa stat ze to bude este horsie tak som to nechal tak.Po 3 rokoch asi cize teraz som dosra oblickovy zachvat a bol som na pohotovosti a zistili mi 4mm kamen na pravej oblicke. Moja otazka znie ci to spolu suvisi? Nevylieceny prvy problem a tak nastal dalsi a co ma este caka? V nemocnici mi dali tabletky od bolesti a nieco na zaludok a mam pit vela vody.Ako dlho mam byt teraz na marodke az kym twn kamen nevymocim ? Co by ste robili na mojom mieste? A pracujem v chlade kde su 4 stupne tak to asi z toho .

 • Prof. Valanský: Súvislosť medzi kameňom a zúženinou je v prípade že nemáte infekciu a poškodené obličky následkom zúženiny m. trubice nepravdepodobná. 4 mm kameň vymočia pacienti spontánne až v 80%, ak sa koliky opakujú, kameň sa dá rozdrtiť bez operácie tzv. rázovou vlnou,ak to zlyhá tak endoskopickou operáciou. Zúženina m. trubice je závažné ochorenie a bez liečby sa vekum bude len zhoršovať a tým znižovať výhliadky na jej úspešnú liečbu. Liečba zúženín je náročná a zvlášť u mladších mužov by ju mal riešiť urológ, ktorý sa špecializuje na toto ochorenie.
späť na začiatok
05.01.2014, 17:39
 • Otázka: Dobrý deň, mám 26r a trápi ma časté močenie cez deň i v noci. Na odporučenie urológa som absolvovala rôzne vyšetrenia, ultrazvuk obličiek, mechúra, urodynamiku...zistilo sa tak akurát malá kapacita mechúra, cca 220ml...chémiu užívať odmietam...je toto nemenný stav, musím s týmto obmedzením ďalej žiť, že kam idem tam zisťujem prítomnosť WC, alebo je nejakej pomoci? Značne ma to obmedzuje a nepríjemne vplýva aj na psychiku. Ďakujem

 • Prof. Valanský: Z toho čo píšete je zrejmé, že sa doterajšími vyšetreniami nezistila príčina malej kapacity mechúra (označujeme to ako idiopatický hyperaktívny močový mechúr). Univerzálnu radu pre vás nemám, ale v podobných situáciách je vhodné konzultovať aj iného špecialistu v urodynamike, to však záleží od stanoviska urológa, ktorý pacienta lieči. Obvykle sa tak postupuje až keď zlyháva liečba a keďže ju odmietate, môže to byť problém. Bez vedomia vášho urológa vám vyšetrenie na inom pracovisku neodporúčam, zatiaľ na to nevidím žiadny dôvod.
späť na začiatok
05.01.2014, 11:36
 • Otázka: Dobrý deň, asi 4 noci ma trápi časté močenie v noci,v bruchu mám ako keby také šteklenie a nemôžem ani poriadne spať.v noci idem aj 8krát na wc! Mám navšťíviť gynekológa alebo praktického lekára? Ako prebieha vyšetrenie ženy u urológa? Ďakujem za odpoveď.

 • Prof. Valanský: Z náhle vzniknutých a zatiaľ krátko trvajúcich obtiaží sa nedá vylúčiť, že máte akútny bakteriálny zápal močového mechúra, čo je dôvodom na neodkladné vyšetrenie v pohotovostnej službe, prípadne v nemocnici, čakať do utorka by som vám neodporúčal.
späť na začiatok
05.01.2014, 00:26
 • Otázka: Dobry vecer chcel by som sa spytat, ci je bezne, ze pocas sexu dostanem niekedy nutkanie na mocenie a musim si odskocit na WC, alebo ci sa jedna o nejake zacinajuce ochorenie. dakujem

 • Prof. Valanský: Pokiaľ sa vám to stáva pravidelne, mal by ste absolvovať urologické vyšetrenie, pri negatívnom náleze vám odporúčam poradiť sa aj so špecialistom v andrológii.
späť na začiatok
03.01.2014, 20:22
 • Otázka: Najprv Vám chcem zaželať všetko dobre v Novom roku.Mam problém s nočným močenim Je jedno kedy idem spať. Pravidelne každé dve hodiny musím isť močiť, čo znamená často prerušený spánok. Pritom sa ešte aj strašne potím hlavne krk a hlava spávam s uterákmi okolo krku a tie aj tri krát si musím vymeniť.Spávam pri teplote cca 20 stupňov. Obvodný aj urolog tvrdia že je všetko v poriadku dlhodobo som od urologa užívala lieky no nepomáhalo to.Preto som sa obrátila homeopata a psychotronika tí sa zhodli v tom že ide o poruchu obličiek ako to riešiť?

 • Prof. Valanský: Ďakujem za vinš, všeko najlepšie v novom roku prajem aj ja vám. Čo sa týka vašich obtiaží, negatívny urologický nález je veľmi dôležité zistenie a ukazuje na potrebu ďalších vyšetrení. Jedným z nich je vyšetrenie v spánkovom laboratóriu, interné vyšetrenie by sa malo zase zamerať na zistenie príčiny extrémneho nočného potenia, kvôli nemu je vhodné konzultovať aj špecialistu na tuberkulózu. Vyjadrenia homeopata a psychotronika by som bral s rezervou (predpokladám, že pri urologickom vyšetrení ste mala vyšetrenú aj funkciu obličiek).
späť na začiatok
03.01.2014, 16:35
 • Otázka: Dobry den chcem sa opytat,mam problem mam hyperaktivny mechur,a medzi mechurom a zadkom mam velke tlaky,mam 30rokov a mam strach aby to nebolo vieco ako rakovina prostaty,u doktora som bol pred troma rokmi.

 • Prof. Valanský: Nevidím žiaden dôvod na obavy z rakoviny prostaty vo vašom veku. Hyperaktívny mechúr vo vašom veku je veľmi zriedkavé ochorenie a nie je spojené s bolesťami ktoré uvádzate. Z charakteru bolestí sa nedá vylúčiť ich zápalový pôvod, preto by bolo vhodné absolvovať urologickú kontrolu, najlepšie u urológa, ktorý vás vyšetroval aj pred troma rokmi.
späť na začiatok
02.01.2014, 20:55
 • Otázka: Dobrý večer.Mám časté močenie v noci aj 4 až 5 krát.

 • Prof. Valanský: Môže to mať rôzne príčiny. Ak nemáte žiadne problémy s močením (napr. oslabený prúd) a nepijete pred spaním veľa tekutín, najčastejšie je to spôsobené nadmernou nočnou tvorbou moču (500ml a viac za noc vrátane moču pri prvom rannom močení). Merajte si to počas 2-3 nocí a s týmito údajmi konzultujte urológa (poukaz vám dá váš praktický lekár). Vyšetrenia sa neobávajte, nie je spojené s bolestivými zásahmi.
späť na začiatok
30.12.2013, 09:08
 • Otázka: po moceniceni mi unikne niekolko kvapiek mocu do treniriek potom mam flaky na nohaviciach,zapacham od moca viem ze su cviky na zadrziavanie kde by som dosta pomoc radu na dany problem.....

 • Prof. Valanský: Možno vás to prekvapí, ale tento problém má veľa mužov. Na začiatok vám odporúčam 2 manévre, ktoré môžu tento stav výrzne zlepšiť a niekedy úplne odstrániť. 1. po vymočení počkať asi 10-15 sekúnd a potom vytlačiť zbytky moču z moč. trubice tlakom prstov na močovú trubicu v oblasti hrádze 2. následne vytlačiť moč z močovej trubice v penise. Ak to nebude mať efekt, treba urologickým vyšetrením pátrať po prpadnom zväčšení prostaty resp. zúženine močovej rúry.
späť na začiatok
28.12.2013, 20:37
 • Otázka: Dobry den chcem sa opytat,chodim raz v noci na wc uz asi dva roky,mam 28rokov..neviete mi poradit ci som "chory"? Nie som lady na problemy s prostatou??dakujem

 • Prof. Valanský: Jedno nočné močenie sa nepovažuje za prejav choroby. Dôvodom na urologické vyšetrenie by boli súčasné problémy s močením prípadne bolesti.
späť na začiatok
28.12.2013, 15:59
 • Otázka: Dobry ..Mam problem s castym mocenim..cez den aj petnast krat a cez noc 3-4krat..nemam ziadne bolesti okrem toho,ze ma niekedy bolia oblicky a niekedy ma boli nieco z wnutra..dakujem

 • Prof. Valanský: Vaše obtiaže sú skutočne veľmi výrazné a čo najskôr by ste mali ísť na urologické vyšetrenie, poukaz na vyšetrenie vám vystaví váš praktický lekár. Vyšetrenia sa neobávajte, nie je spojené s bolesťami.
späť na začiatok
27.12.2013, 20:07
 • Otázka: Prosím Vás, mohli by ste mi poradit, mám problém s častým močením v noci. Cez den nemám potrebu, hoci dodržujem pitný režim. Od 18 večer sa snažím nepiť, napriek tomu chodím v noci močit 2-3 za noc. Ďakujem za odpoved, Anna 47 rokov.

 • Prof. Valanský: Milá Anna, môže to mať viacero príčin, k najčastejším príčinám u žien patria poruchy spánku nadmerná nočná tvorba moču (viac ako 30% z celodenného množstva moču). Zistíte to pomocou mikčného denníka, návod je na tejto web stránke. S výsledkom konzultujte vášho praktického lekára, ktorý vás ak treba, poukáže na urologické vyšetrenie.
späť na začiatok
27.12.2013, 16:13
 • Otázka: Dobry den..potrebujem radu..Mam dwadsat rokov a posledny rok mam problemy s mocenim..ash. pred pol rokom som bola na vysetreni u gynekologa a predpisal mi antibiotika na 7dni..pomohli mi ale iba na nejake dwa mesiace..bolia ma iba oblicky a welmi casto mocim..cez den aj dwadsat krat a cez no wstawa nejakych dwa krat ..pred mocenim mam pocit,ze nevydrzim a nakoniec ani tolko nemocim.niekedy ked domocim tak mam pocit,ze mi treba zase..prosim was o radu moze to byt wazne??welmi pekne Dakujem

 • Prof. Valanský: Nespomínate výsledok urologického vyšetrenia aj keď ste na ňom boli. Vaše problémy má riešiť urológ, nie gynekológ. Dôležité je, aby ste v tejto situácii pili toľko tekutín, aby ste vymočila za 24 hod. najviac 1,6 litra (to je norma). Tak výrazné problémy vo vašom veku sú neobvyklé, ak zlyhá ambulantná liečba, poraďte sa s urológom o prípadnom kompletnom urologicko-urodynamickom vyšetrení v rámci hospitalizácie v nemocnici.
späť na začiatok
26.12.2013, 18:49
 • Otázka: neudrzim moc aj pri zohnuti alebo zakaslani.mam za sebou 7 operacie maternice.

 • Prof. Valanský: Tento typ pomočovania (označuje sa ako stresová inkontinencia) je u žien najčastejší. Úspešná liečba je založená na presnom stanovení príčiny unikania moču objektívnym lekárskym vyšetrením, vo vašom prípade vám odporúčam konzultovať urológa aj gynekológa. Informáciu o odborníkoch, ktorí sa špecializujú na liečbu inkontinencie u žien získate od vášho praktického (obvodného) lekára.
späť na začiatok
20.12.2013, 12:51
 • Otázka: Zdravím Vás. Prosím mohli by ste my poradiť s mojím problémom, už vyše roka sa u na objavuje čudný pocit isť na malú potrebu. Hlavne, keď som vonku, v obchode, v kostole. Ten pocit ma proste prepadne a ostane mi s toho zle, taká slabosť a musím rýchlo hľadať WC . Pri odchode z domu vždy idem na WC. Nikdy pred tým som takýto pocit nemala. Prosím poraďte čo mám robiť, kde sa obrátiť. Ďakujem Vám za odpoveď pán doktor.Johanka 40 rokov

 • Prof. Valanský: Máte príznaky tzv. hyperaktívneho močového mechúra. Ak tieto pocity doma nemáte, teda sú viazané iba na určité udalosti, môže to mať psychickú príčinu, ale to je skôr zriedkavosť. Pri hľadaní príčiny treba začať u urológa, na vyšetrenie budete potrebovať poukaz od vášho prektického lekára.
späť na začiatok
18.12.2013, 22:10
 • Otázka: Dobrý večer. Má význam pri liečbe tamsulosinom a desmopresinom užívať aj výživové doplnky na prostatu? Minerálne doplnky nezhoršujú nokturiu? Ďakujem.

 • Prof. Valanský: Výživové doplnky na problémy s močením zo zväčšenej prostatyn neúčinkujú. Noktúriu spôsobujú okrem zväčšenej prostaty a nočnej polyúrie poruchy spánku (hlavne u tých čo majú spánkové apnoe), nie minerálne doplnky.
späť na začiatok
18.12.2013, 16:33
 • Otázka: Dobrý deň. Mam 36 r 28dm cyklus pravidelný 5krat IVF neúspešne.15r sa snažíme o dieťa. Minulý mesiac som mala špinenie na 16md men som dostala na28md.Včera som cítila tlak po vymočení v noci som bola 10 krát na wc cez deň ma sprevádzal tiež tlak ale len 3 krat som bola na wc boleli ma prsia bt 37.1a špinenie na 14md mám isť urol či gyn ďakujem Bea

 • Prof. Valanský: Konzultujte najprv gynekológa
späť na začiatok
16.12.2013, 22:30
 • Otázka: Zdravim,chcem sa opytat. Po nechranenom pohlavnom styku,som uzila tabletku po. Este v ten sen som mala maly vyskyt krvi na nohavickach,na druhy den tiez (krvovo-vytokovy vzhlad),neskor som zacala cikat krv. Menstruaciu nemam,tampon je cisty,len pri moceni vychadza von krv. Ake su ochorenia sprevadzane tymito syndrommi? Dakujem za odpoved pan doktor

 • Prof. Valanský: Zistiť zdroj krvácania je možné jedine pri lekárskom vyšetrení. K tomu by sa teda mal vyjadriť urológ, ktorý vás vyšetroval, internetovou komunikáciou sa príčina vašich obtiaží zistiť nedá.
späť na začiatok
09.12.2013, 14:09
 • Otázka: Mám 65 rokov.Pred spaním sa vymočím o cca 22.00. Takmer pravidelne 2x cez noc ( okolo polnoci a o 2.00) ma prebudí potreba ísť močiť.S močením nemám problém. Potom zaspím.

 • Prof. Valanský: Za normu sa považuje jedno nočné močenie. Viac ako jedno nočné močenie môže mať viacero príčin, ktoré sa dajú rozlíšiť vyšetrením u lekára. Odporúčam vám začať u urológa, lebo vo vašom veku to môže byť prvým príznakom nezhubného zväčšenia prostaty. Obavy nemajte, vyšetrenie je nebolestivé. Urológ tiež zistí, či nemáte nadmernú nočnú tvorbu moču, ďalšiu možnú príčinu nočných močení.
späť na začiatok
07.12.2013, 20:32
 • Otázka: Dobry den. Mam indikovany kamen 3x7 mm v lavom mocovode cca 5 cm pred ustim do mechura. Posledne dva tyzdne mam neustale silne nutkanie na mocenie, aj ked mam mechur prazdny. Je mozne, ze to sposobuje ten kamen ? Prosim Vas a co mam uzivat, aby som eliminoval neustale nutkanie na mocenie, kym kamen spontanne nevymocim ? Dakujem.

 • Prof. Valanský: Takýto príznak je typický pre kamene v močovode tesne nad močovým mechúrom. Spontánny odchod kameňa sa môže urýchliť podávaním alfa adrenolytík, (lieky, ktoré sa dávajú na zlepšenie močenia pri zväčšení prostaty), nutkanie na močenie však neodstraňujú. Je to len pre vašu informáciu, každý aktuálny problém voo vašom prípade treba konzultovať s vašim urológom.
späť na začiatok
05.12.2013, 18:24
 • Otázka: Poprosim o radu po močeni -palenie ako v žilovom systeme až do stehien.Čo to može byt? Mam 45 rokov.ďakujem krasne

 • Prof. Valanský: Je mi ľúto, že vám neviem dať odpoveď. Takéto obtiaže môže mať rôzne príčiny a tie sa dajú zistiť jedine pri lekárskom vyšetrení. Vás už vyšetril urológ, ale neuvádzate výsledok jeho vyšetrenia. Rozhodnutie o tom, či sú potrebné aj vyšetrenia u ďalších špecialistov je v kompetencii urológa, ktorý vás vyšetril.
späť na začiatok
04.12.2013, 10:47
 • Otázka: Dobrý deň, pán profesor. Mám 53 rokov. V poslednej dobe menej pijem tekutiny, nemám pocit smädu, ale od cca 16.00 - 20.00 hod. vypijem aj liter minerálky a čaj. V noci chodím 2 - 3 krát močiť, ale veľa. Myslíte si, že je to normálne, resp. netreba to liečiť, iba obmedziť príjem tekutín? Za odpoveď Vám ďakujem.

 • Prof. Valanský: Predpodkladám, že častejšie nočné močenie súvisí s nadmerným príjmom tekutín vo večerných hodinách. Väčšiu časť tekutín treba prijať bez ohľadu na pocit smädu do 16-17 hod. Stratu pocitu smädu počas dňa ste si navodil nesprávnym pitným režimom sám, našemu telu neostáva v takom prípade nič iné, ako sa prispôsobiť danému stavu. Ešte dodávam, že správnosť pitného režimu najlepšie odráža celkové množstvo moču za 24 hod. - je to 1600-1800 ml. Pokiaľ by nočné močenie pretrvávalo aj po úprave pitného režimu, odporúčam vám konzultovať urológa (príčinou častejšieho močenia môže byť vo vašom veku zväčšenie prostaty).
späť na začiatok
03.12.2013, 07:26
 • Otázka: Dobry den u otca zistili prostatu a ked nevedel sa vycikat mal kateter ako mu ho vybrali stale sa pocika kolko vody moze vycikat aby mu nedoslo zle a uz aj takto zostane stale s pocikanim,?dakujem za odpoved

 • Prof. Valanský: Odporúčam vám neodkladne ísť za urológom, ktorý ho lieči. Jedine on sa môže kvalifikovane vyjadriť k tomu, či sa dá v liečbe vášho otca ešte postupovať konzervatívne (medikamentózna liečba), alebo je už potrebná chirurgická liečba.
späť na začiatok
01.12.2013, 23:37
 • Otázka: Dobry večer,chcem sa vás opitať robili mojmu synovi vyšetenie cystometriu uspali ho lebo nespolupracoval ma iba rok može take vyštrenie skreslit vysledky? ked mal anestezu.chcel by som počuť vaš nazor

 • Prof. Valanský: Nedá sa to vylúčiť, ale u detí, ktoré majú zachovanú citlivosť močovej trubice sa cystometria bez anestézie niekedy nedá urobiť. Zhodnotenie cystometrických údajov je v tomto prípade ťažšie, ale pre skúseného urológa by to nemal byť problém. Pri neinterpretovateľnom výsledku je prípadné opakovanie vyšetrenia závislé od dôležitosti cystometrických údajov pre liečebný postup.
späť na začiatok
29.11.2013, 09:19
 • Otázka: Dobry den p.Profesor, mal by som na Vas otazku: Moja mama /80 rocna/ ma problem s castym nocnym mocenim. Bola na ultrazvuku a vysledok bol negativny. Mocenie v noci je cire ako keby to bola cista voda vo velkom mnozstve, chodi 3-4x. Preplna sa jej moc. mechur az tak ze niekedy nastiha dojst ani na zachod. Ja viem ze na dialku je to tazke posudit, ale mozno aspon poradit ako by to bolo mozne riesit, alebo liecit. Dakujem

 • Prof. Valanský: Podľa vašich údajov má mamka nočnú polyúriu. Výborne na to zaberá liek Minirin, problémom je vek mamky, ke´dže tento liek môže spôsobiť nad 65 rokov veku výrazný pokles hladiny sodíka v krvi. Obvykle sa začína s úpravou pintého režimu, t.j. príjem tekutín sa redukuje tak, aby pacient vymočil za 24 hod. max. 1,6 litra moču. Druhé opatrenie je nepiť 2 hod.pred spaním. Čo sa týka Minirinu, zopdovednosť za predpísanie lieku v tomto veku berie na seba urológ a s tým môže byť problém. Poraďte sa o tom s urológom.
späť na začiatok
27.11.2013, 16:48
 • Otázka: chodim v noci na wc aj 3krat prečo

 • Prof. Valanský: Možných príčin je viac, uvediem tri najčastejšie. Prvou je nekvalitný povrchný spánok, druhou nadmerný prívod tekutín pred spaním, treťou nadmerná nočná tvorba moču napriek primeranému príjmu tekutín (viac ako pol litra moču počas nočného spánku). Rozlíšenie príčin nočného močenia sa dá stanoviť jedine na základe odborného vyšetrenia, najlepšie u urológa, poukaz na vyšetrenie vám vystaví váš praktický lekár.
späť na začiatok
26.11.2013, 20:59
 • Otázka: moze za nocne mocenie posunuta platnicka? Dakujem

 • Prof. Valanský: Pri veľkom útlaku nervových tkanív sa to nedá vylúčiť, stanovuje sa to na základe neurologického nálezu a urologického vyšetrenia.
späť na začiatok
26.11.2013, 16:29
 • Otázka: Dobrý deň, Už asi mesiac mám problém s častým močením a pocitom nevimočenia sa. prechádza to až do pichania z toho aj keď krádkodobého držania, lebo idem hneď niekedy aj 5x za hodinu na toaletu. Vybral som už na 10 dni doxyciklín a potom ešte 15 dní ciprofloxacín. Nič z toho nezabralo. Urológ mi urobil výter z močovej trubice a vo výsledkoch sa ukázalo escherichia coli rezistentná takmer na oba teto lieky čo som dostal + ďaľších 8 antibiotik (ampicilin atď.). Citlivá bola na nifuratel, tak mi urológ predpísal macmiror 200mg na 10 dní. Každý deň 2 tbl. Už beriem macmiror 4 deň a ja necítim žiadne zlepšenie. pocit častého močenia mám stále v noci nemôžem spať lebo mám pocit nevymočenia a z toho ten pichľavý pocit. Popri tom beriem doplňujúce prípravky ako urinal akut, kapucínku väčšiu, probiotka (lactobacily 5), vitamín c a nič nepomáha. Mám ísť za svojim urológom, alebo ešte počkať a atb zaberú. Ďakujem

 • Prof. Valanský: Doterajší postup v liečbe založený na kultivačných výsledkoch je správny, neobvyklá je tak vysoká rezistencia E. coli na antibiotiká. Z príznakov sa nedá vylúčiť prostatitída, v takom prípade je vhodné pátrať ak ste mladšom veku aj po chlamýdiovej infekcii. 5 močení za hodinu a pocity neúplného vyprázdnenia mechúra by boli v prípade sterilného moču dôvodom na urodynamické vyšetrenie. Momentálne vám odporúčam pokračovať v liečbe Macmirorom, probiotiká sú pri takýchto obtiažach neúčinné.
späť na začiatok
26.11.2013, 14:35
 • Otázka: Mam dlhodobe bolesti v podbrusku a v krizoch a v noci chodim casto na wc,brala som aj vesicare ale ziadna zmena,moc je v poriadku

 • Prof. Valanský: Môžem sa vyjadriť len k častému nočnému močeniu, nie príčine bolestí. Močením do odmernej plastovej kuchynskej nádoby si odmerajte množstvá moču na jedno močenie a množstvo moču, ktoré vymočíte v noci (cca od 22.oo-do 6.oo). Ak vymočíte za noc viac ako pol litra, môžete mať nadmernú nočnú tvorbu moču (lieči to urológ). Pri bolestiach v podbrušku treba konzultovať gynekológa, bolesti v krížoch konzultujte s vašim obvodným lekárom, ak treba, poukáže vás na neurologické prípadné ortopedické vyšetrenie.
späť na začiatok
24.11.2013, 10:37
 • Otázka: Dobry den pan profesor, Pisala som Vam 3.11. A 13.11. 2013 o mojom zufalstve z dlhotrvajucimi potiazami s MM. Dakujem pekne za Vasu odpoved. Odvtedy som absolvovala kolonoskopicke vysetrenie vcelku s normalnym nalezom, bol mi odstraneny len malicky polyp . Bolo ale zistene, ze dno ceka mierne prominuje do lumenu, moze ist len o tlak okolitych organov, neda sa vsak vylucit aj utlak. Po kolonoskopii sa mi velmi zhorsil stav s MM. V nemocnici mi dali infuziu hydrokortizonu, po nej sa stav zlepsil. Nasledne som dostala aj tabletky Prednisonu 20 mg jednu denne pocas dvoch dni, potom treba znizovat. Mam konzultovat zhorsenie, alebo zlepsenie priznakov. Zlepsenie priznakov je po druhej tabletke vyrazne. Neviem, co to znamena. Myslite si, ze som mala v MM stale infekciu aj napriek negativnej kultivacii odberu mocu? Dozvedela som sa, ze pri masivnom napadnuti e.coli mozu tieto bacterie preniknut aj do svaloviny mechura a tam pretrvavat a vtedy nestaci iiba obycajna kultivacia odberom mocu, ktora moze byt negativna, lebo bacterie su v svalovine a nie v sliznici. Je to spravny nazor? Nevyplyvaju moje tazkosti s nutkanim prave preto, lebo mam stale bacterie, ktore sa niekde zahniezdili? Beriem stale aj psychiatricku liecbu a liecbu solifenacinom. Ten hydrocortizon aj prednison mi ale zda sa velmi pomohol a mozem vcelku normalne fungovat. Co mam este urobit pre svoj zdravotny stav. Mam absolvovat MRI? Co by mohlo MRI ukazat alebo vyriesit, alebo vylucit? Som ochotna urobit vsetko, aby som mohla zase normalne fungovat. Zatial si ma vsetci pohadzuju ako horuci zemiak, aspon ja mam taky pocit, pretoze to je uz viac ako 2 mesiace. Predtym som bola zdrava ako ryba, nechytala sa ma ani ziadna infekcia, nadcha, chripka, ci kasel. Teraz sa citim zbytocna a nicotna. Mam pocit, ze nikto nevie dat moje vysledky dokopy a cele to nejako posudit a komplexne zhodnotit a ze kazdy lekar sa venuje len tej svojej casti odbornosti, ktoru ovlada a inak krci plecami. Ja ako sudkyna som vzdy musela vyriesit aj zlozity komplex problemov, i ked za pomoci roznych odbornikov. Tu v zdravotnictve mi takyto pristup chyba. Myslela som si, ze je to inak. Prepacte mi, rada by som sa mylila, ale zatial mam tento pocit.

 • Prof. Valanský: Priebeh niektorých ochorení je úplne netypický, naviac subjektívne vnímanie obtiaží je ovplyvnené vyšším stupňom úzkosti, ktorý zrejme hrá úlohu aj u vás. Infekciu mechúra pri negatívnej kultivácii určite nemáte, tobôž ani E.coli infekciu svaloviny mechúra. Nevidím žiaden dôvod na to, aby ste nedôverovali vašim lekárom (z vašich mailov mám tento pocit).
späť na začiatok
24.11.2013, 09:28
 • Otázka: Dobry den pan profesor, chcela by som Vas poprosit o radu. V noci som chodievala na WC asi 6 krat/dlhodobo/-bola som z toho chronicky unavena,teraz po Minirine-beriem ho zatial 3-ti den sa stav upravil na 3x za noc. popri tom vsak popri malej potrebe musim ist obcas i na velku. Mam 80 rokov-zena. Ako dlho sa takyto stav moze upravovat po uvedenej liecbe? Dakujem

 • Prof. Valanský: Môže to trvať aj viac týždňov, tak rýchly efekt liečby je veľmi priaznivý ukazovateľ. Majte na pamäti, že vo vašom veku vyžaduje liečba Minirinom prísnejší lekársky dohľad ako je to u pacientov pod 65 rokov. Pri dlhšom trvaní nočných stolíc odporúčam konzultáciu gastroenterológa.
späť na začiatok
23.11.2013, 02:19
 • Otázka: Dobry večer,ja som,Vám uš ras pisala a dakujem za odpoved.pisala som otom 10.mesačnom synčekovi,ktoreho 4.krat denne cievkujem.Chlapec nema raštep on je zdravy len mame problem s mechurom že musime vycievkovať zbitkovy moč ja som sa len chcela opitať či mame nadej že stoho vyrastie či sa ten mechur tim cievkovanim ešte može zregenrovať.od narodenia mu zistili že ,ma obidbve obličky rozširene mal tam chlopnu zadnej uretry ktoru mu uš odstranili cistoskopiou uš ju tam nema aj obličky sa zlepšili teras nam ostava uš,len ten mechur chodime na urologiu boli sme na cystometriu a tam nam zistili že mame vysoky tlak v močovom mechure a že ho ma dosť poškodeny.tak musime 4.krat dene cievkovat a berie aj lieky Mictonetten.može sa tim cievkovanim to všetko upraviťvopred dakujem za odpoved

 • Prof. Valanský: Ak neide o rázštep chrbtice, určite je šanca, že sa funkcia mechúra postupne upraví. Pri tomto ochorení vám môže dať kvalifikované odpovede na vaše otázky jedine urológ, ktorý lieči vášho synčeka.
späť na začiatok
15.11.2013, 14:37
 • Otázka: Dobry den. Bol mi diagnostikovany hyperaktivny moc.mechur po vysetreni mocu,sonografie a mikcneho dennika. Ako prve mi bol nasadeny Spasmed 2× denne 15mg. Vedlajsie ucinky nemam ale zatial ani zmenu v moceni.Viete mi povedat kedy je mozne ocakavat ucinok spasmedu resp. po akej dobe sa skusaju ine lieky ? Kontrolu mam az o 3 tyzdne.Momentalne ho uzivam 2 tyzdne. Mam 31r. Dakujem

 • Prof. Valanský: Účinok liekov na hyperaktívny mechúr sa pohybuje okolo 70%. Pri zlyhaní Spasmedu sa prechádza na lieky lieky druhej línie, ktoré sú tiež u nás dostupné. Pri neúšpešnej liečbe vám odporúčam konzultovať urológa špecialistu na urodynamiku.
späť na začiatok
13.11.2013, 13:34
 • Otázka: Dobry den pan profesor, Uz som Vam raz pisala 3.11.13 o 17:09 Dakujem za vasu odpoved. Odvtedy som bola na UZV , z gynekologickeho hladiska je nalez v norme. Pre pretrvavajuce tazkosti s nutkanim na mocenie az rezaveho charakteru idem na vysetrenie zvazenia laparoskopickeho vysetrenia zrastov v malej panve. Mala som pred 22 rokmi cisarsky rez a laparoskopicky cholecystektomiu v r. 2004.Uvazuje sa o Pelvic plain syndrome. Ale ja ine bolesti v malej panve nemam , okrem toho strasneho pocitu rezaveho nutkaniia na mocenie. Vcera som bola aj u psychiatra, dostala som antidepresiva Xanax, lexaurin a Cymbaltu. Urolog mi tiez prespisal solifenacin. Ten uzivam uz asi tri tyzdne, ale hoci mal zabrat po 3-4 dnoch, nemalo to velky efekt. Cymbalta vraj zaberie az neskor. Som psychicky dost senzitivna, v minulosti som bola liecena na posttramaticky stresovy syndrom. Po antidepresivach mam zlepsenie stavov. Ale taketo zlepsenie som pocitovala obspcas aj bez nich este pred ich nasadenim. Niekedy som bola ako na hojdacke. Raz bez priznakov, raz s tazkymi priznakmi. Ak by to bolo zrastami, myslite si, ze by som sa mala raz lepsie a raz horsie? Nebolo by to stale? Bojim sa laparoskopicje diagnostiky, aby sa mi moj stav este viac nezhorsil, neviem, co mam robit. Som zufala. Dovtedy, kym som nemala ten nestastny zapal mechura, ktoreho liecba pre multirezistentny kmen e.coli bola dlhsia, som nemala ziadne tazkosti. Je pravdou, ze ked po prelieceni priznaky zostali, dostala som velky zstrach z tazkej choroby, ktora je zatial vylucena. Nikdy som netrpela na nejake opakovane uroinfektu, iba ak par krat vo velmi mladom veku. Ale tie som uz asi 20 rokov nemala. Nebolo by dobre nejake konziliarne vysetrenie?Kandidy by som nemala mat, nemam v tomto smere tazkosti a urolog ma loecil preventivne pri tom uroinfekte aj Macmirorom . Nutkanie ma obtazuje samozrejme aj v noci po prebudeni, preto teraz davam Stilnox, nakolko z nevyspatia som uplne vycerpana. Cely problem trva 7 tyzdnov, uz som na PN. Mam velmi zodpovednu pracu, som sudkyna, neviem sa ale na nic sustredit, nakolko namiesto mozgu mam mocovy mechur. Som velmi, velmi zufala. Niekedy sa mi zda, ze uz ani nedokazem zit. Nerozumiem, ako mozno Pelvick plain konstatovat po par tyzdnoch, citala som, ze az po 6 mesiacoch sa to da ustalit. Co by to este mohlo byt? Ked urolog pri cystoskopii skonstatoval ako som Vam napisala, ze spozoroval na zadnej a spodnej strane MM sliznicne zahyby ako pri tlaku zvonka, , co moze sposobovat ten tlak? Na CT nebolo nic vidno. Iny urolog povedal, ze mohol byt iba menej naplneny mocovy mechur. Moj urolog vylucil intersticialnu cystitidu, lebo tam nie je zapal a vraj by som to naplnenie mechura nevydrzala, mam primaranu kapacitu MM. Ale Pelvic plain znamena pre mna dozivotne utrpenie, neviem sa s tym zmierit. Este musim povedat, ze zapalove markery su v poriadku , rovnako ako opakovana kultivacia mocu. Muslite si, ze to moze byt sposobene psychickymi problemami z tej strasnej traumy a obav z rakoviny mechura? Lenze v case, ked som sa liecila ATB som na take nieco ani nepomyslela. Az neskor, ked sa zistilo, ze bacterie sa zvladli, som zacala mat strach. Preco som mavala stavy bez priznakov ci som brala analgetika, alebo som ich vobec nebrala. Nerozumiem nicomu. Prepacte za moj siahodlhy opis. Mozno je trochu chaoticky. Dakujem vopred za akukolvek radu, ci odpoved.

 • Prof. Valanský: Najdôležitejšie je, aby ste sa zbavili neoprávnenej obavy z nádorového ochorenia, ktoré bolo doterajšími vyšetreniami vylúčené. Vyliečenie infekcie mechúra treba potvrdiť ešte jednou negatívnou kultiváciou aspoň 3 týždne po vysadení liekov. Rezavé bolesti pri močení môžu nejaký čas pretrvávať aj po vyliečení infekcie, môže to súvisieť s ešte nezahojenou sliznicou mechúra po infekcii. Isté je, že pri 7 týždňovom trvaní obtiaží možno s istotou vylúčiť dg. intersticiálnej cystitídy aj pelvic pain syndrómu. Ak sa vylúči perzistujúca infekcia, je dosť pravdepodobné, že na silnom vnímaní mechúrových bolestí sa u vás podieľa strach z rakoviny, v takom prípade je plne oprávnená dočasná psychiatrická liečba. K indikácii laparoskopie sa neviem zodpovedne vyjadriť, nepredpokladám, že by sa preťatím prípadných zrastov vyliečili urologické problémy. Súhlasím s tým, že záhyby v mechúri môžu súvisieť s nižšou náplňou mechúra. Ak to mám celé zhrnúť, zatiaľ nevidím žiaden dôvod na zúfalstvo, nemáte žiadne ochorenie, ktoré môže ohroziť váš život. Vyhýbajte sa príliš mäsitej strave, moč je potom veľmi kyslý a môže dráždiť sliznicu mechúra.
späť na začiatok
12.11.2013, 08:24
 • Otázka: Dobry den,chodil som casto na wc aj 10-15 krat za 24 hodin a v noci aj 3krat, bol som u lekara sice v thajsku, lebo sa tu dlhodobo zdrzujem on mi dal lieky na zapal mocovych ciest bral som ho 12dni a teraz chodim menej na wc asi 5-6 krat za den a v noci 1-2. je to urcite lepsie ale stale mam pocit slabeho prudu pri moceni a sem tam aj cudny pocit na konci mocenia, take rezanie.. nemyslite ze to moze byt postata, alebo nedolieceny zapal mocovych ciest-mechura?Dakujem

 • Prof. Valanský: Nedá sa vylúčiť nedoliečená infekcia mechúra, možno aj prostaty. Rozhodujúce pre eventuálnu ďalšiu liečbu je kultivácia moču na prítomnosť baktérii a pri pozitívnom náleze cielená antibiotická liečba podľa citlivosti baktérií na atb. Pokiaľ vás lieči praktický lekár, považoval by som v prípade pretrvávajúcej infekcie či obtiaží urológa.
späť na začiatok
11.11.2013, 08:36
 • Otázka: dobry den prajem mam 10.mesačneho syna chcem sa Vás,opitať či sa može uplne vyličit cievkujem ho 4.krat dene,lebo ma vysoky tlak v močovom mechure a bere aj lieky uš od narodenia ma obidve obličky zvetšene ale sa uš upravili na pravej obličke ma 1.stupen alavej 2.stupen.ja sa chcem opitať či sa stoho može dostať? uplne bojim sa že sa bude musiet cievkovať cely život,prosim odpište mi čimu to civkovanie može pomocť aby sa ten mechur uplne upravil

 • Prof. Valanský: Záleží to od základného ochorenia, o ktorom sa nezmieňujete. Pokiaľ má váš syn rázštep chrbtice s poškodením inervácie dolných močových ciest, treba počítať aj s možnosťou potreby celoživotného cievkovania, pri poškodení nervov je totiž poškodenie funkcie mechúra trvalé. Cievkovaním sa predchádza druhotnému poškodeniu obličiek a súčasne sa ním môže dosiahnuť úplná kontinencia. Dôležité je, aby ste všetky okolnosti týkajúce sa liečby vášho syna prediskutovali s urológom, ktorý ho lieči. Len on pozná údaje a nálezy, bez ktorých sa na nedá na vaše otázky dať kvalifikovanú odpoveď.
späť na začiatok
06.11.2013, 08:35
 • Otázka: Dobry den, mam 32r. a mam problem, ze v noci musim na WC 1x niekedy az 2x za noc (viac nie)Vyskytuje sa to cca o 4.rano a potom uz nemozem zaspat. Cez den vypijem 2-3 l vody no po 18tej hodine sa snazim pit len minimalne. Chodim spat cca o 23:00 predtym idem normalne na WC. Vedeli by ste mi s tymto nejako poradit. Dakujem

 • Prof. Valanský: Jedno nočné močenie sa považuje za normu. U vás nemožno vylúčiť, že na 2 nočných močeniach sa podieľa nadmerný celodenný príjem tekutín (zarátať treba pre vysoký obsah vody aj ovocie). Normálnemu príjmu tekutín zodpovedá 1,6-1,8 litra moču/24 hod., pričom za noc sa nemá vytvoriť viac ako 25-30% z celodenného objemu.Väčší objem pri dodržiavaní pitného režimu ukazuje na možnosť tzv. nočnej polyúrie a v takom prípade vám odporúčam konzultovať vášho praktického lekára resp. urológa.
späť na začiatok
04.11.2013, 18:59
 • Otázka: Mam 15 a mam problemy s castim mocenim vymocim sa ale aj tak potrebujem nadalej snazim sa tlacit aj ked to nie je spravne ked potrebujem mam silne nutkanie pred tym nez zaspim ide mozno 4-5 podla toho kolko pijem snazim sa obmedzit tekutiny kolli castemu moceniu niekolko krat som navstivila urologa a podstupila urodinamicke vysetrenia mam maly tlak a maly zaplneny objem v mechuri ale aj tak mam silne nutkanie brala som uz tri typy liekov jedni na hyperaktivny mocovy mechur od doktora ktory vypocul co som mu povedala a poslal ma k detskej urologicke ktora sa riadila len podla urodinamickych vysetreni predpisala mi najprv sintostygmin a potom zevesin po obidvoch sa vysledky urodinamickeho vysetrenia zhorsili ale aj tak ich mam brat dalej....odporucila ma aj ku gynekologovi ale ten nic nezvycajne nenasiel....som zufala co mam robit najhorsie je to v skole

 • Prof. Valanský: Vyšetreovací postup je správny, ale vzhľadom na pretrvávajúce obtiaže a zlyhanie liečby považujem za plne zdôvodnené vyšetriť vás na špecializovanom urologickom pracovisku najlepšie v Martine (prof. Švihra) alebo v Košiciach (Dr. Kurcinová). Samozrejme o mojom návrhu musíte najprv informovať urológa, ktorý vás lieči.
späť na začiatok
04.11.2013, 10:12
 • Otázka: Poprosím o radu. Mám 50 rokov, cez deň chodím močiť tak dva krát. V noci asi každé dve hodiny. Je to silný prúd a je ho veľa. Žiadne iné problémy, myslím, že príjem tekutín mám tak akurát primeraný.Ďakujem

 • Prof. Valanský: Z vašich údajov mám veľmi silné podozrenie, že máte primárnu nočnú polyúriu (nadmernú nočnú tvorbu moču). Overíte to meraním množstva moču počas troch 24 hod. cyklov so zapisovaním nameraných objemov moču do mikčnej karty, ktorá je k dipozícii na tejto web stránke. S nameranými údajmi konzultujte urológa (na vyšetrenie vás poukáže váš praktický lekár).
späť na začiatok
03.11.2013, 17:54
 • Otázka: Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť na Váš názor. Vo februáry som 1x dostala oblickovú koliku na pravej strane. Skoncila som v nemocnici na infuziach, bola mi robená inztavenozna urografia, kde mi bolo na par sekund zistene zuzení mocovod, ale ziadny kamen sa nenasiel. Odvtedy sa mi tie koliky opakuju v 3 mesacnych intervaloch a mala som ich asi uz 3x. Mám problém s mocením, mocim po kvapkach a s velkou namahou. Denne vypijem 2l tekutín. Bolo mi zistene ze sa mi v obicke usadza neaky kalcifikat a ze mam nieco s oblickammi co je vrodena zalezitost. Som po operaciach zlcnika a apendixu. Mám 25r. Chcem sa opýtat kedze sa mi tie zachvaty opakuju ake vysetrenia by som mala absolvovat aby sa presne zistila pricina a urcila liecba a ci možem absolvovat vysetrenia aj inde ako u svojho urologa.

 • Prof. Valanský: Najpresnejšou metódou na zistenie močovloho kameňa je natívne CT brucha, malý, hlavne nekontrastný kameň v močovode sa pri intravenoznej urografii môže niekedy priehladnuť.Po vylúčení močového kameňa treba pátrať po iných príčinách bolestí, ktoré môžu imitovať renálnu koliku. Udávate aj výrazné problémy s močením čo je súčasne dôvod na urodynamické vyšetrenie (funkčné vyšetrenie mechúra)
späť na začiatok
03.11.2013, 17:18
 • Otázka: Prosím o radu. Mám 31r. a už dlhodobé problémy s močením a infekciami. Začalo sa to začiatkom tohto roku častým močením v noci 2-3x. Potom u urologa mi bol v moči zisteny Enterococcus faecalis. Vybrala som kvôli tomu už rôzne ATB: Ciphin, Zinnat, Unasyn, Macmirror, na dlhodobe uživanie som mala Triprim a Nolicin. Ale nič nepomaha stale sa mi ta bakteria objavi po 1-2 tyždnoch v moči znovu. Vplyvom toho zapalu sa mi veľmi ťažko moči najhoršie v noci budim sa na to, že potrebujem močiť a vymočim len ťažko 20ml. Posledne mi robil lekar cystoskopiu kde zistil, že mam cely mechur zvnutra biely - Candida - predpisal mi na to Fluco, zo začiatku bolo zlepšenie ale potom naspäť zhoršenie. Od tej infekcie ma už hrozne bolia aj obličky, ale nefrologička mi povedala, že mi nevie nijak pomôcť. Urolog mi už tiež povedal, že takú pacientku ešte nemal čo by nič nezaberalo, resp. stále sa to vráti naspäť. Stále počas liečby ATB je to lepšie a potom naspäť horšie. Skúšala som požiadať o pomoc aj na urol.klinike v Ke, ale nepochodila som. Teraz mi urolog navrhol liečbu Ialurilom mam s tym začať v novembri, ale ja už som voči všetkemu skepticka. Lekari mi hovoria, že mi nevedia už pomoct. Som zufala citim sa kvôli tomu velmi zle, som velmi slaba, vychudnuta, stale ma bolia oblicky a velmi tažko mocim. Prosim Vas poradte mi nieco.

 • Prof. Valanský: Pokiaľ sa pri kontrolnom vyšetrení vylúči prítomnosť baktérií resp. kandidy, Ialuril je dobrá voľba. Vo vašom prípade by som ešte pred Ialurilom dal prednosť lokálnej antibiotickej liečbe mechúra prípravkom Pamycon. Poraďte sa o tejto možnosti s vašim urológom.
späť na začiatok
03.11.2013, 17:09
 • Otázka: Dobry den, pan profesor, Mam 53 rokov. Pred siestimi tyzdnami som dostala zapal mocoveho mechura. Neuspesna bola liecba Biseptolom aj Ciprinolom. Nasiel sa multirezistentny kmen E.coli masivne. Dostala som liecbu po stanoveni citlivosti na ATB. Kultivacia ukazala uspesnost liecby. Zial, priznaky rezaveho nutkania na mocenie mam neustale. Bolo vykonane CT malej panvy s kontrastnou latkou. Na CT normalny nalez okrem divertikuly na colon sigmoides a spondyloticke zmeny na chrbtici. Pre pretrvavajucu hematuriu bola vykonana cystoskopia. Vysledok : urethra volne priechodna, sliznica mocoveho mechura ruzova, bez neoplatickych zmien, ustia strbinovite, kapacita primerana. Na spodnej a zadnej stene mocoveho mechura sliznicne zahyby ako pri tlaku zvonka. Bola som odoslana na gastrologiu pre udajny tlak z divertikulu. Gastrolog takyto tlak vylucil. Neviem, co robit, nie som sshopna chodit do prace, som uplne vyradena z normalneho zivota. Vesicare ani analgetika velmi nepomahaju. Obcas mam stavy bez priznakov. Ale potom sa to zase vrati. Dakujem za odpoved

 • Prof. Valanský: Liečba v podobných prípadoch nie je jednoduchá. Doterajší diagnostický a liečebný postup bol správny. Za dôležité považujem vylúčenie vzťahu močovej infekcie s divertiklom hrubého čreva. Pri pretrvávaní obtiaží treba vždy počítať s možnosťou recidívy infekcie kontrolnou kultiváciou moču. Pri negatívnom náleze na baktérie odporúčam pátrať aj po pliesňovej infekcii (kandidy).
späť na začiatok
03.11.2013, 11:43
 • Otázka: Aký čaj by mal pomocť?

 • Prof. Valanský: Žiaľ bez podrobnejších údajov o vašich problémoch vám neviem poradiť.
späť na začiatok
02.11.2013, 07:33
 • Otázka: Prosim Vas o radu,dcerka ma 8 rokov a chodi vnoci aj 6 krat močit,vzapeti ma potrebu sa okamžite napit co jej samozrejme nechcem dovolit.Merala som jej cukor a ten mala 5.0 poradte mi čo mam robit.Dakujem

 • Prof. Valanský: Za predpokladu že vaša dcérka neprijíma nadmerné množstvo tekutín, ako príčina pri krátkom trvaní obtiaží prichádza do úvahy močová infekcia, pri dlhšom trvaní tzv. hyperaktívny močový mechúr. Pravá príčina obtiaží sa dá stanoviť jedine objektívnym lekárskym vyšetrením, najlepšie u detského urológa (pracujú spravidla vo fakultných resp. krajských nemocniciach).
späť na začiatok
01.11.2013, 20:54
 • Otázka: PROSIM O PORADU .MAM 50 ROKOV V NOCI CHODIM TRI STIRI KRAT NA ZACHOD MOCIT. NA OBVODE MI LEKARKA VYSETRILA MOC A BOL NEGATIVNY .VIAC KRAT SOM MALA ZAPAL MOCOVEHO MECHURA .DAKUJEM ZA ODPOVED.

 • Prof. Valanský: Pri primeranom príjme tekutín (zopdovedá mu asi 1,6-1,8 litra moču/24 hod sa akceptuje jedno nočné močenie. príčinou iba častejšieho nočného močenia (nie počas dňa) môže byť nadmerná nočná tvorbu moču (obvykle viac ako 550 ml počas obdobia spánku). Močenie menších objemov (pod 3 dcl) na jedno močenie ukazuje na možnosť hyperaktívneho mechúr. Overte si tieto objemy močením do odmernej plastovej kuchynskej nádobky a s týmito údajmi konzultujte urológa (na vyšetrenie vás poukáže váš praktický (obvodný) lekár.
späť na začiatok
30.10.2013, 18:22
 • Otázka: Stále močím vždy mi ostava moč. Pomaly mi ide moč...

 • Prof. Valanský: Príčina takýchto obtiaží sa zisťuje tzv. urodynamickým vyšetrením, ktoré hodnotí funkciu mechúra. Pokiaľ váš urológ nemá k dispozícii urodynamickú aparatúru poproste ho, aby vás poslal na najbližie pracovisko vybavené takýmto prístrojom.
späť na začiatok
29.10.2013, 17:26
 • Otázka: Prosi o poradu.mam 70r.vnoci chodim po tri štiri krat močiť,predtim som nie mal take,čo mam robyť aký liek mam použivať.diakuiem.

 • Prof. Valanský: Užívanie voľnopredajných liekov na vaše obtiaže bez zistenia ich príčiny vám neodporúčam. Príčin častého nočného močenia je totiž viacero a dajú sa rozlíšiť a následne úspešne liečiť jedine na základe urologického vyšetrenia. Poukaz na urologické vyšetrenie vám vystaví váš praktický ("obvodný") lekár.
späť na začiatok
28.10.2013, 20:15
 • Otázka: neda sa mi v noci pustit mocenie ani na silu,,,,ked sa mi podari na chvilu zaspast tak na wc nic nespravim len neaku tu kvapku lebo too hned predtym vtiatnem do vnutra,,,a potom mi uz aj ujdu kvapky ked spim a stanem na wc,,,podadte co mam robit,,som uz zufala...dik

 • Prof. Valanský: Odporúčam vám neodkladne ísť na urologické vyšetrenie, pri tak závažnom probléme s močením je to možné aj bez poukazu od vášho praktického lekára, treba ho však potom informovať o výsledku urologického vyšetrenia.
späť na začiatok
28.10.2013, 08:02
 • Otázka: Dobrý deň. Mám 33 rokov a posledné dva mesiace mám neustály pocit ísť na WC. Keď tam prídem tak pustím 5 kvapiek a ešte v čase keď si zapínam nohavice zase mi treba cikať. V noci nemôžem spať, lebo mám pocit, že ak sa uvoľním tak sa pocikám, ale pritom viem, že na to WC ísť nepotrebujem. Bola som u lekára a mala som zvýšené bielkoviny v moči tak mi dal lieky - antibiotiká ciprinol, prešlo mi to ale po mesiaci sa ten pocit znovu vrátil. Prosím o radu.

 • Prof. Valanský: Z prechodného účinku ciprinolu sa dá predpokladať, že vaše ťažkosti súvisia s bakteriálnou infekciou močového mechúra. Bielkoviny v moči pre túto diagnózu nie sú použiteľné, rozhodujúci je výsledok kultivácie moču, ktorý bol odobratý ešte pred podaním antibiotiká. Vo vašom veku je dôležité súčasne pátrať po prípadnej gynekologickej infekcii. V prípade obtiaží a negatívnej kultivácie moču vám odporúčam konzultovať urológa-špecialistu v urodynamike (ide o vyšetrenie zamerané na funkčné poruchy močového mechúra).
späť na začiatok
25.10.2013, 11:44
 • Otázka: Prosim este som k tej mojej prvej otazke sa zabudla opytat,ze ked v noci nedokazem zaspat a mam sto krat nutkanie na mocenie,ci to nesuvisi s tym ze ked som bola mala bala som sa zaspat koli otcovi lebo som sa ho bala nechcem to riesit ale pomocovala som sa potom dost dlho tak ze ci to nesuvisi nejako s podvedomim chapete...neviem ako sa mam toho nutkania a pocitu na mocenie zbavit ked vsetko mam negativne iba mam zuzenu mocovu trubicu ci co..a hyperakt.moc.mechur ale pokial zaspim tak 20krat ist,to sa mi zda vela niekedy vkuse celu noc do rana...antibiotika nezabrali ani vesicare ani spasmed ani urinal akut mam 31rokov a bojujem s tym odjakziva len uz som na dne mam dieta a neviem co je to spat,pokial spinka,ja chodim na wc. :'(neviem si predstavit ako budem chodit do prace ach jaj srdecna vdaka

 • Prof. Valanský: Nepredpokladám, že tak výrazné obtiaže môžu mať čiste psychický pôvod. Keďže ambulantná liečba zlyhala, považujem za najlepšie riešenie pokračovať v diagnostike a liečbe v rámci hospitalizácie na lôžkovom urologickom oddelení.
späť na začiatok
25.10.2013, 11:13
 • Otázka: Vecer sa snazim nemysliet na svoj hyperakt.moc.mech...unavena na smrt sa snazim zaspat,no mam hrozne nutkanie na mocenie ktore mi brani zaspat,musim ist proste..len co si lahnem,tak o par minut to pride zas!pocit plneho mechura,take neprijemne nutkanie v mechuri a dole...zas musim ist,zopar kvapiek,aj to len so silnym potlacenim,vzdy tlacim aby som sa uplne...zalahnem,ze uz urcite nepojdem a za par minut zas:-((to hlupe nutkanie ani ho neviem opisat,take palive,rezave,ale neboli ma nic ani moc nemam zly!no a pokym zaspim idem aj okolo 20krat!cez zimu nespim v noci vobec ani 10min.len postel,wc,postel,wc...kazdych 5min.celu noc cize 8hod..to je hrozne vela krat.keby som ten mechur necitila aspom 10min.tak by som zaspala hned,ale ako zaspat ked mi mechur neda pokoj a stale to nutkanie a hrozne tlaky mam...

 • Prof. Valanský: Z vašich príznakov sa nedá vylúčiť, že máte intersticiálnu cystitídu, t.j. chronické nebakteriálne zápalové ochorenie močového mechúra. Diagnostika a liečba tohto ochorenia sa dá realizovať jedine v rámci hospitalizácie na lôžkovom urologickom oddelení. Prekonzultujte to s vašim urológom.
späť na začiatok
25.10.2013, 00:04
 • Otázka: Dobrý deň,chcem vás poprosiť o radu, večer častejšie močím,v noci idem jeden dva krát močiť,mám 39 rokov a nikdy som pred tým v noci nemala túto potrebu.Môže to byť aj gynekolog. pôvodu?Mamička mi zomrela na karcinóm obličky 61 ročná,mala by som byť aj ja sledovaná u urológa?ďakujem za odpoveď.

 • Prof. Valanský: Nočné močenie môže mať viacero príčin. Mlôže ho spôsobiť vyšší príjem tekutín pred spaním, nekvalitný spánok, zvýšená dráždivosť mechúra, ale aj nadmerná nočná tvorba moču. Čo je príčinou nočného močenia u vás sa dá sitiť jedine detailným urologickým vyšetrením. Jeho vykonanie považujem za zdôvodnené aj z psychického hľadiska pre vašu obavu zo vzniku karcinómu obličky.